Bárta představil své „desatero“ a stal se šéfem Věcí veřejných | E15.cz

Bárta představil své „desatero“ a stal se šéfem Věcí veřejných

Vít Bárta
Vít Bárta
• 
ZDROJ: 7 Tomas Kubelka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novým předsedou Věcí veřejných se stal podle očekávání poslanec Vít Bárta, jenž býval označován za neformálního lídra této strany. Rozhodli o tom delegáti dnešní konference VV. Bárta dostal 80 z 98 hlasů, nahradil Radka Johna. John oznámil rezignaci už dřív, když ohlásil návrat k novinářské práci. Byl zvolen čestným šéfem opozičních VV.

Levnější život ve spravedlivém státě, boj proti korupci a nižší daně obsahuje nové programové desatero, které na dnešní konferenci Věcí veřejných představil lídr strany Vít Bárta. Posílit by chtěl také právo na ochranu majetku nebo zachránit regionální nemocnice. Konference nový program schválila. Bárta tím, jak řekl novinářům, podmínil svou kandidaturu na předsedu stranu po odstupujícím Radku Johnovi.

Bártovým projevem se prolínala kritika „impotentní pravice“ a boj proti oligarchiím, které podle něj ovládají český stát. „Selhala pravice ve schopnosti v této zemi udělat pořádek. Chrání kartelové dohody, chrání oligopoly velkých společností, které dusí konkurenceschopnost českých podnikatelů,“ prohlásil Bárta spolu se sloganem, že „oligarchii impotentní pravice dává naději na sociální dávky nadržená levice“.

Občané jsou podle něj vedeni k rezignaci a pasivitě. Strana by proto měla vyměnit přeškrtnutého dinosaura ve svém volebním logu za přeškrtnutého pomyslného rezignovaného občana a bojovat za to, „abychom v Čechách měli sebevědomé občany“.

Bárta v desateru vytyčil úsilí zničit nejrůznější odvětvové lobby, V boji proti korupci se chce spojit s občanskými iniciativami a osobnostmi, neboť jen na politické scéně se to nezdaří. Bárta v rámci desatera zdůraznil také snahu o zachování regionálních nemocnic, které podle něj poskytují kvalitní, ale levnější péči než ty velké. České školství chce mít „hýčkaným a preferovaným oborem“.

Lídr VV chce bojovat chce také za lepší život v regionech, spravedlivé důchody, podporu poctivého podnikání nebo posílení práva na ochranu majetku. Pokládá za absurdní, když občan bránící svůj majetek skončí ve vězení za napadení lupiče.

Bárta také uvedl, že pro stranu, která má podle průzkumů mizivé šance na setrvání ve Sněmovně, je naprostou prioritou komunální politika. VV by podle něj měly mít maximum opozičních obecních zastupitelů. Je to nejúčinnější cesta pro „vykořenění kmotrů, kteří nás zničili na úrovni Poslanecké sněmovny“, řekl novinářům.

Programové desatero Věcí veřejných podle Víta Bárty:

1) Levnější život ve spravedlivém státě

2) Boj proti korupci nevzdáme

3) Nižší daně = stejný příjem

4) Přímá volba poslanců, starostů a referenda

5) Spravedlivé důchody bez chudoby

6) Záchrana českého zdravotnictví

7) Více peněz do kvalitního školství

8) Poctivé podnikání se musí vyplatit

9) Právo na obranu: Můj dům, můj hrad

10) Plnohodnotný život v regionech

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video