Barták zprvu nepovažoval nabídku Adamse za korupci, názor změnil | E15.cz

Barták zprvu nepovažoval nabídku Adamse za korupci, názor změnil

Barták zprvu nepovažoval nabídku Adamse za korupci, názor změnil
Martin Barták
• 
ZDROJ: Eduard Erben, E15

ČTK
vag

Když se v květnu 2009 šéf Tatry Ronald Adams údajně zmínil tehdejšímu náměstkovi ministerstva obrany Martinu Bartákovi o fondu s 20 miliony, Barták to nejdřív nepovažoval za korupci. Proto věc neoznámil a nijak neřešil, ačkoli se mu nabídka zdála zvláštní. Názor změnil až později, kvůli dalším okolnostem. Barták to řekl jako svědek u soudu s Adamsem.

Teď už bývalému řediteli kopřivnické automobilky Ronaldu Adamsovi hrozí za korupci až pět let vězení. Podle obžaloby nabídl Bartákovi úplatek až 20 milionů korun v souvislosti s navýšením armádní zakázky pro Tatru. Adams vinu popírá.

Oba muži se potkali v květnu 2009 na zbrojařském veletrhu Idet v Brně. Barták byl tehdy prvním náměstkem na obraně, o pár dní později se měl stát ministrem. Kolem stánku Tatry pouze procházel, Adams jej však údajně zastavil, nabídl mu prohlídku expozice a požádal o rozhovor. Když spolu stáli sami u kabiny vystavené Tatry 815, Adams podle Bartáka vyslovil zvláštní nabídku.

„Zmínil, že má k dispozici jakýsi fond s 20 miliony. Já jsem se domníval, že dolarů. Pochopil jsem to jako jakýsi motivační fond pro získávání zakázek,“ řekl dnes soudu Barták.

Nabídku podle svých slov považoval za nestandardní, překvapila jej. Okamžitě prý Adamse odkázal na pracovníky, kteří se na ministerstvu zabývají řádným akvizičním procesem. Sám prý nákupy nikdy neměl na starosti.

V jiné kauze související s Tatrou je Barták naopak obviněný
S Tatrou souvisí další kauza, v níž Barták figuruje jako obviněný, a to se šéfem zbrojařské firmy MPI Group Michalem Smržem. Podle obžaloby požadovali od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů, které firma měla při dodávce pro českou armádu. Barták chtěl údajně pět milionů dolarů, což je přes 80 milionů korun. Smrž, který ale nebyl schopen své sliby splnit, podle vyšetřování požadoval nejprve 100 milionů korun, později slevil na 20 milionů. Případ bude řešit Městský soud v Praze.

O zvláštním rozhovoru Barták prý ještě týž den hovořil se svými spolupracovníky. Shodli se, že „obrysy nebyly takové, aby mohli nabídku rovnou považovat za korupční jednání“.

Názor změnil až později, kdy vyšly najevo různé další okolnosti – třeba špatná finanční situace Tatry, její údajně kontroverzní obchodní metody a domnělá diskreditační kampaň proti jeho osobě. Proto vše v roce 2011 oznámil policii.

Adams se líčení neúčastní, požádal o projednání v nepřítomnosti. Prostřednictvím svého obhájce Radka Ondruše vinu popírá. Bartáka prý na veletrhu jen potkal a pozdravil. Vynesení rozsudku se dnes neočekává, další jednání se uskuteční v září. Podle Ondruše Adams v závěrečné fázi procesu vypovídat bude. Nyní prý k soudu nechodí hlavně kvůli úspoře času.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!