Bobošíková k Nečasovi: Poškodili jste mě, tak vyvoďte důsledky | E15.cz

Bobošíková k Nečasovi: Poškodili jste mě, tak vyvoďte důsledky

Předsedkyně neparlamentní strany Suverenita Jana Bobošíková (foto ČTK)
Předsedkyně neparlamentní strany Suverenita Jana Bobošíková (foto ČTK)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezidentská kandidátka Jana Bobošíková se cítí zásadně poškozena rozhodnutím vnitra vyřadit ji z volby prezidenta. Řekla to dnes v reakci na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který ji vrátil zpět do hry. Bobošíková předpokládá, že premiér Petr Nečas a ministr vnitra Jan Kubice vyvodí patřičné důsledky.

„Jsem zásadně poškozena nesmyslným rozhodováním Kubiceho úředníků,“ zdůraznila kandidátka. Ministerstvo ji podle jejích slov chtělo „svévolně a nezákonně“ vyřadit z volebního procesu.

Na otázku, co přesně míní „patřičnými důsledky“, které by měli premiér a šéf vnitra vyvodit, odpověděla, že kromě rozhodovacích pravomocí mají také pravomoci personální. „Nelze se v případě prezidentské volby, což je volba vrcholu našeho demokratického systému, donekonečna schovávat za to, že někdo něco špatně sečetl,“ prohlásila.

Formální žádost, například na odchod šéfa odboru všeobecné správy vnitra Václava Henycha, dávat nebude. Pevně ale věří, že ti, kteří za výpočet hlasů nesou odpovědnost, ji opravdu vyvodí.

Spolu s Vladimírem Dlouhým a Tomiem Okamurou byla vnitrem vyřazena z boje o Pražský hrad poté, co úředníci místo zprůměrování sečetli neplatné hlasy z kontrolních vzorků a po jejich odečtení tak trojice nedisponovala potřebnými 50 tisíci podpisy občanů.

Podle dnešního názoru NSS ale vnitro postupovalo nesprávně a Bobošíková tak potřebnou hranici překonala. Vnitro stále trvá na tom, že se nedopustilo zásadní chyby, soud se prý jen přiklonil k jinému z možných výpočtů.

"Odstranili mě z myslí občanů"

Bobošíková dnes zdůraznila, že byla tři týdny outsiderem volby, vyřazeným z demokratické soutěže. Připomněla, že zatímco jejích osm zaregistrovaných soupeřů mohlo dělat plnohodnotnou kampaň, byla ona odstraněna z některých průzkumů, z nejrůznějších voleb nanečisto a anketních přehledů. „A tím - a to je nejhorší - jsem byla trvale odstraňována z myslí občanů,“ upozornila kandidátka.

„Je to pro mne důvod, abych v prezidentské kampani velmi intenzivně pokračovala,“ zdůraznila Bobošíková. V době svého vyřazení ze hry si prý uvědomila, že rovnost občanů před zákonem a před úřady není v ČR zdaleka samozřejmá. Tým Bobošíkové a její Suverenity také nemohl dostat své zástupce do volebních komisí, termín vypršel ve středu. „Nebudu moci mít plnohodnotnou demokratickou kontrolu ve volebních místnostech,“ uvedla Bobošíková.

První kolo voleb začíná 11. ledna. Bobošíková dnes podotkla, že bude bojovat na internetu, účastní se debat v médiích i kontaktní kampaně. „K billboardům se už nedostaneme, před sponzory jsem poškozena fatálně,“ uvedla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video