Bude-li třeba, Kalousek může škrtat ještě v letošním rozpočtu | E15.cz

Bude-li třeba, Kalousek může škrtat ještě v letošním rozpočtu

Miroslav Kalousek, TOP09
Miroslav Kalousek, TOP09
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr financí Miroslav Kalousek je připravený navrhnout ještě pro letošní rok nové rozpočtové škrty. Stane se to v případě, pokud se nepodaří včas obnovit proplácení peněz z Evropské unie do některých tuzemských operačních programů. Navíc asi deset až 12 miliard korun může státu chybět kvůli nižšímu výběru daní. V v České televizi to dnes řekl náměstek ministra financí Jan Gregor.

„Když prostředky nenajdeme, pan ministr financí je připraven navrhnout vládě případná výdajová opatření,“ poznamenal náměstek Gregor. Můžou to podle něj být například škrty nebo zmrazení výdajů, případně přesun některých výdajů na příští rok.

„Největším rizikem pro plnění státního rozpočtu na letošní rok jsou evropské prostředky. Tam je velmi důležité, aby se nám společně s ministerstvem pro místní rozvoj podařilo obnovit proplácení evropských programů z rozpočtu Evropské unie. Pokud by se nám to nepodařilo, tak problém plnění státního rozpočtu může být ještě daleko větší,“ dodal Kalouskův náměstek.

Největším tuzemským programem, který na základě rozhodnutí ministerstva dopravy od května nedostává peníze z Bruselu, je operační program Doprava. K dispozici má 5,7 miliardy eur, tedy podle aktuálního kurzu asi 139 miliard korun. K pozastavení úřad přikročil kvůli pochybnostem o souladu některých výdajů programu s českým i unijním právem. Dotace příjemcům úřady vyplácejí nejdříve z prostředků českého státního rozpočtu, a teprve následně stát tyto výdaje předkládá ke schválení Evropské komisi. Celý cyklus uzavírá převod peněz z Bruselu do rozpočtu ministerstva financí.

Vrásky na čele dělají úředníkům ministerstva financí také nižší než očekávané výběry daní. Státní pokladna možná letos vybere podle Gregora o deset až 12 miliard korun míň, než se původně předpokládalo. „Je to v důsledků pokrizové doby, kdy jednotlivé daňové subjekty uplatňují ztráty z minulých let, jsou to částečně i dopady z uplatňování takzvaných daňových paušálů,“ řekl náměstek.

Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 87,3 miliardy korun z červencových 61,1 miliardy korun. Loni v srpnu rozpočet vykázal deficit 78,7 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 135 miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video