Budou nezveřejněné úřední smlouvy neplatné? Rozhodnou sociální demokraté | E15.cz

Budou nezveřejněné úřední smlouvy neplatné? Rozhodnou sociální demokraté

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (vpravo) a ministr vnitra Milan Chovanec
Předseda vlády Bohuslav Sobotka (vpravo) a ministr vnitra Milan Chovanec
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Zákon o registru smluv je v rukou poslanců ČSSD. Vyplývá to z dosavadních vyjádření představitelů stran po jednání poslaneckých klubů. Poslanci dnes rozhodnou, zda schválí původní sněmovní návrh, jeho senátní úpravu, nebo zda nepřijmou žádnou verzi sledovaného protikorupčního zákona.

„Je to fiasko, že jsme nebyli schopni registr smluv doposud prosadit,“ prohlásil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Dodal, že hnutí ANO se postaví za původní verzi registru. „Ve formě, jakou navrhuje Senát, je ten zákon bezcenný. Nechápu, proč to Senát navrhuje,“ poznamenal.

Babiš také chce, aby problematika registru smluv byla prioritně zařazena na nejbližší jednání koalice. Ta by si měla závazně stanovit další postup, míní. Babiš to napsal v dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), zveřejněném na webu ANO.

ANO, Lidovci, TOP 09 i hnutí Úsvit dnes po poslaneckých klubech slíbili podporu poslanecké verzi. Komunisté dnes zopakovali, že poslanecký návrh nepodpoří. Pro schválení poslanecké verze je třeba nadpoloviční podpora všech poslanců.

Mimo koaliční dohodu

Zákon o registru smluv podle místopředsedy vládní KDU-ČSL Jana Bartoška nespadá pod koaliční dohodu, a proto o ní jednotliví členové vládní trojkoalice rozhodují samostatně. „Ten materiál je poslanecká iniciativa, vztahují se na ni jiná pravidla než na vládní návrhy,“ reagoval Bartošek na dotaz, zda postoj ČSSD ovlivní fungování vlády.

Lidovci sice mají vůči sněmovní verzi normy výhrady, ale i tak ji podpoří. V případě, že projde Sněmovnou, předloží pozměňovací návrh, který upraví postavení státních podniků. Poslanecký klub ČSSD aktuální postoj zatím nezveřejnil. Názor klubu jednotný a hlasovat se bude volně. Část poslanců by mohla podpořit senátní návrh, jiní by se mohli přiklonit k původní verzi nebo se zdržet.

Komunisté proti

Nejpočetnější opoziční strana KSČM se v dnešním hlasování bude držet svého původního postoje a nepodpoří poslanecký návrh, řekl předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. O senátní verzi budou komunisté podle něj hlasovat volně, záleží tak na uvážení každého z poslanců.

Poslanec TOP 09 Jan Farský vidí tři možné výsledky dnešního jednání. „Nejhorší výsledek by byl, kdyby byla schválena verze registru smluv v senátní verzi, protože to z registru smluv zachovává jenom nadpis,“ řekl Farský. „Než zbytečný zákon, to radši žádný,“ naznačil druhou variantu. Nejlepší by podle něj bylo potvrzení předchozího hlasování poslanců - tedy původní verze zákona, což je i postoj TOP 09. „Doufám, že se k tomu i dopracujeme, jednání stále probíhají,“ podotkl.

ODS se taktéž přiklonila ke sněmovní variantě. „Jsme připraveni většinově podpořit zákon, který vzešel z poslanecké sněmovny,“ uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Jasné je také stanovisko poslaneckého klubu hnutí Úsvit - Národní koalice. „Registr smluv ve formě, ve které přichází ze Senátu, je cárem papíru,“ prohlásil předseda klubu poslanců Marek Černoch. „V případě, že bude platit nezveřejněná smlouva, i když se zaplatí pokuta ze státních peněz, tak v té chvíli ten zákon nemá cenu,“ poukázal na slabiny materiálu, který vrátili do Sněmovny senátoři.

Dnes ráno se snažili poslance na poslední chvíli ovlivnit aktivisté z platformy Rekonstrukce státu. Rozdávali poslancům maketu registru smluv - prázdné desky. Chtěli tím zákonodárce upozornit na to, že pokud projde senátní verze zákona, bude registr k ničemu.

Bojujme proti korupci. Ale ne zas tak moc

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.