Bývalá úřednice ERÚ má jít na pět let do vězení, nezákonně udělila solární licenci | e15.cz

Bývalá úřednice ERÚ má jít na pět let do vězení, nezákonně udělila solární licenci

bývalá úřednice ERÚ Ilona Floriánová
bývalá úřednice ERÚ Ilona Floriánová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bývalou pracovnici Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Ilonu Florianovou dnes brněnský krajský soud potrestal pěti lety vězení za zneužití pravomoci úřední osoby. Žena dostala i peněžitý trest 120 tisíc korun. 

Podle soudu Florianová udělila nezákonně licenci solární elektrárně na Havlíčkobrodsku, k dispozici neměla všechny potřebné zákonné materiály. Podle státního zástupce způsobila svým postupem škodu 111 milionů korun. Rozsudek není pravomocný.

Elektrárna u Krásné Hory dostala licenci na konci roku 2010, těsně před změnou podmínek podpory obnovitelných zdrojů v neprospěch provozovatelů. Nebyla ale zkolaudovaná a investor nepředložil úřadu ani kompletní revizi.

Předsedkyně senátu Andrea Svobodová se přiklonila k obžalobě i v tom, že Florianová věděla o nedostatcích a že ji na ně upozornil i její nadřízený. Přesto jménem ERÚ licenci na 25 let elektrárně vydala. Výše vzniklé škody je ale podle soudu zhruba o polovinu nižší, než jak ji vypočítala obžaloba.

Florianová už dřív připustila, že při udělení licence pro elektrárnu FVE Solar I chybovala z nedbalosti a stresu. Zdůraznila, že nechtěla nikomu umožnit neoprávněný prospěch. Investora prý neznala. Domnívala se, že postupuje správně. Byla však koncem roku pod obrovským tlakem. Během soudu řekla, že jako úřednice odboru licencí dostávala v prosinci 2010 na stůl až 30 spisů denně, pracovala každý den 12 hodin včetně víkendů, nosila si práci domů. Podle soudu nebylo prokázáno, že by z vydání licence profitovala.

Trest je souhrnný, Florianová dostala už dříve tresty za maření úkonu. Ženě hrozilo v krajním případě až 12 let vězení. Rozsudek není pravomocný, strany si ponechaly lhůtu pro odvolání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video