Stres a únava. Úřednice ERÚ připustila pochybení s přidělením licence | e15.cz

Stres a únava. Úřednice ERÚ připustila pochybení s přidělením licence

bývalá úřednice ERÚ Ilona Floriánová
bývalá úřednice ERÚ Ilona Floriánová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalá pracovnice Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Ilona Florianová připustila, že z nedbalosti a stresu chybovala při udělení licence pro elektrárnu FVE Solar I. U Krajského soudu v Brně čelí Florianová obžalobě ze zneužití pravomoci úředního činitele. Podle státního zástupce způsobila svým postupem škodu 111 milionů korun. Ženě hrozí v krajním případě až 12 let vězení.

Elektrárna u Krásné Hory na Havlíčkobrodsku dostala licenci na konci roku 2010, těsně před změnou podmínek podpory obnovitelných zdrojů v neprospěch provozovatelů. Podle obžaloby investor nepředložil úřadu kompletní revizi a neměl ani kolaudaci. Státní zástupce uvedl, že Florianová věděla o nedostatcích, na které také je upozornil její nadřízený, ale přesto jménem ERÚ licenci na 25 let vydala.

Florianová dnes u soudu zdůraznila, že nechtěla nikomu umožnit neoprávněný prospěch. Investora neznala. Domnívala se, že postupuje správným způsobem. Byla však koncem roku pod obrovským tlakem. Jako úřednice odboru licencí dostávala v prosinci 2010 na stůl až 30 spisů denně, pracovala každý den 12 hodin včetně víkendů, nosila si práci domů. Na Silvestra byl úřad plný úspěšných i neúspěšných žadatelů o licence, Florianová tam odpoledne zůstala jako jediná pracovnice.

Nesoustředěnost, vyčerpání, únava

„Projevilo se to v mé soustředěnosti, vyčerpaností a únavou. Kdybych si vzala ten poslední den roku dovolenou nebo nahrála nějakou nemoc, ušetřila bych si tři trestní stíhání,“ řekla Florianová, která se v současnosti věnuje poradenství v oboru energetiky. Zdůraznila, že si elektrárnu u Krásné Hory v prosinci 2010 osobně jela prohlédnout a že byla hotová.

Krajský soud nedávno v jiné solární kauze uložil trest 8,5 roku vězení předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové za to, že dvě elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence. Dalším sedmi lidem soud uložil nepodmíněné tresty. Rozsudek není pravomocný. Florianová figurovala také v této kauze, soud ale upustil od jejího potrestání. V minulosti stanula před krajským soudem také v kauze solární elektrárny Držovice na Prostějovsku. Podle dostupných informací dostala podmínku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery