Byznys analytici sofistikovaně: MS v hokeji vyhraje Česko | e15.cz

Byznys analytici sofistikovaně: MS v hokeji vyhraje Česko

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

Miroslav Tryner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poradenská společnost PwC provedla překvapivou odbornou předpověď. Analyzovala předpoklady jednotlivých zemí pro úspěch na mistrovství světa v hokeji, které začíná 1. května v Praze. Statistická analýza, zohledňující historické výsledky na šampionátech v posledních 20 letech, počty stadionů, registrovaných hokejistů, demografické a ekonomické ukazatele či průměrnou roční teplotu, favorizuje domácí Českou republiku.

Stříbro by měl podle studie získat tým Ruska a bronz Kanada, která v boji o třetí místo porazí Švédsko. Černým koněm šampionátu budou Švýcaři, kteří zatím nenaplňují svůj potenciál.

„Pomocí analytických nástrojů a postupů, kterými běžně řešíme byznysové problémy našich klientů, jsme se snažili odhalit, kdo má největší šanci zvítězit na mistrovství světa. Princip je podobný, sestavíte model, do kterého zahrnete vlivy, které můžou mít na výsledek největší dopad,“ uvedl Pavel Jankech, senior manažer v oddělení Poradenských služeb společnosti PwC ČR, který se zabývá datovými analýzami.

Skóre jednotlivých zemí zohledňuje nejenom medailový zisk, ale jakékoli umístění na šampionátu. Model vychází z veřejně dostupných dat Mezinárodní hokejové federace (IIHF) obsahujících údaje o počtu registrovaných hráčů (mužů, žen a juniorů), registrovaných rozhodčích a stadionů v každé členské zemi.

Model výkonnosti hokejových reprezentacíAutor: PwC

„Data jsme doplnili o proměnné, které podle nás ovlivňují předpoklady země pro úspěch v ledním hokeji. Zajímavé je, že ekonomické a demografické faktory jako hrubý domácí produkt nebo počet obyvatel nejsou dle modelu statisticky významné a výkonnost neovlivňují.

Statisticky významnou proměnnou je, kolikrát byla země pořadatelem MS v hokeji.

Naopak nepřekvapí, že relevantní je průměrná roční teplota, neboť existuje předpoklad, že severně položené, a tedy chladnější země, bývají úspěšnější než jižní země. Druhou statisticky významnou proměnnou je údaj, kolikrát byla daná země a pořadatelem mistrovství světa v ledním hokeji. Zde vycházíme z předpokladu, že země, kde je hokej a mistrovství světa populární, by v něm měly být také úspěšné,“ vysvětluje Pavel Jankech.

Následně byl model použit pro odhadnutí bodového zisku reprezentačních mužstev tak, jak by dle získaných dat měl vypadat. Výsledkem je jednak pořadí založené na odhadované „výkonnosti“ jednotlivých zemí v ledním hokeji a jednak rozdělení zemí na dvě skupiny – země, které jsou historicky na mistrovstvích úspěšnější, než by dle našich zjištění měly být, a země, které naopak svůj hokejový potenciál nenaplňují dostatečně, a mohou tak být černými koňmi soutěže.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery