Pražská burza zažila nejvýraznější propad od června 2016 | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Černé pondělí. Pražská burza zažila nejvýraznější propad od referenda k brexitu v červnu 2016

ČTK

Index PX oslabil o 2,81 procenta na 1058,69 bodu. Dostal se tak na nejnižší hodnotu od konce loňského října. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Podle analytiků jsou důvodem oslabení obavy z šíření koronaviru. Výrazně oslabují i další světové akciové trhy.

Denní poklesy indexu PX se v posledních letech pohybovaly většinou v desetinách procenta. Jen výjimečně index za jeden den oslabil o více než dvě procenta. Dnešní oslabení je nejvyšší od konce června 2016, kdy index PX v některých dnech ztrácel i více než tři nebo čtyři procenta. Reagoval tehdy na referendum ve Velké Británii, ve kterém Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie.

Pražská burza v pondělí následovala další světové trhy, které rovněž oslabovaly nejvýrazněji od poloviny roku 2016. Důvodem byly aktuální informace o skokovém nárůstu počtu obětí a nakažených novým koronavirem i v zemích mimo Čínu, odkud se virus od konce loňského roku šíří. Nárůst ohlásily třeba úřady v Jižní Koreji, Íránu či Itálii.

Koronavirus drtí evropské akcie, ty italské odepsaly necelých pět procent

„Trhy obchází přízrak koronaviru, který se rozšířil už do 30 zemí,“ uvedla analytička Patria Online Jana Knechtlová. „Trpí hlavně akcie v cestovním ruchu a v odvětví luxusu, nedaří se ani automobilkám a titulům v těžebním průmyslu,“ doplnila.

Na pražské burze oslabily téměř všechny hlavní emise. Výjimkou byly pouze cenné papíry mediální skupiny CME, které zdražily o 0,19 procenta na 104 korun. Z oslabujících emisí se nejvíce propadla cena akcií softwarové společnosti Avast, o 3,82 procenta na 126 korun. O více než tři procenta zlevnily také akcie Komerční banky, operátora O2 a pojišťovací skupiny VIG.

Akcie jsou předražené, obhajoval Buffett svou opatrnou investiční strategii

Vladan Gallistl: Technologická bublina 2.0

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!