Česká policie hledá firmu, která vyvine zařízení na ničení dronů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Česká policie hledá firmu, která vyvine zařízení na ničení dronů

Česká policie hledá firmu, která vyvine zařízení na ničení dronů
Test dronů, které společnost E.ON zkouší pro servisní práce na distribuční síti, v brněnské městské části Ořešín.
• 
ZDROJ: ctk
Jan Pavec

Jan Pavec

Příslušníci české policie se chtějí vybavit technikou na likvidaci bezpilotních prostředků. Ty jsou stále levnější a rozšířenější a bezpečnostní složky v nich vidí potenciální riziko. Ministerstvo vnitra proto vydalo předběžné oznámení o zakázce na stroj, který policistům umožní se s drony vypořádat.

Potenciální zájemce o zakázku by měl vyvinout a otestovat mobilní zařízení, které umožní zjistit přítomnost bezpilotního letounu, převzít nebo rušit jeho ovládání a v případě potřeby ho i zničit. Předpokládaná hodnota zakázky je 58 milionů korun. Policisté „z taktických důvodů“ nechtějí prozradit, jak při kontaktu s drony v současné době postupují.

„Policie v této oblasti vnímá nedostatky,“ napsal serveru E15.cz Jozef Bocán z tiskového oddělení Policejního prezidia. „Je tedy zcela na místě disponovat zařízením, které je schopné bezpilotní prostředky dostat pod kontrolu.“ Prezidium neeviduje, kolikrát se policisté s bezpilotními letouny museli vypořádat.

Drony jsou výzvou pro bezpečnostní složky po celém světě. Nizozemští policisté například k jejich odchytu trénují dravé ptáky. Japonci zase chtějí nasadit vlastní bezpilotní zařízení, která mají „podezřelé“ drony lapat pomocí velkých sítí. I česká policie si minulý rok chtěla pořídit své vlastní stroje, zakázka za 9,2 milionu se ale nakonec zamítla pro chybějící provozní legislativu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!