Česká pošta chce ušetřit půl miliardy ročně propuštěním úředníků a manažerů | e15.cz

Česká pošta chce ušetřit půl miliardy ročně propuštěním úředníků a manažerů

Pobočka České pošty v Dělnické ulici v Praze
Pobočka České pošty v Dělnické ulici v Praze
• 
ZDROJ: E15 Michael Tomeš

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Česká pošta zruší od letošního května 669 pracovních míst, zejména manažerských a úřednických. Státní podnik si od toho slibuje úsporu 500 milionů korun ročně. Podle vedení pošty jde o další krok k optimalizaci nákladů. Na webu pošty o tom dnes informoval její mluvčí Matyáš Vitík. Česká pošta zaměstnává celkem 27 tisíc pracovníků.

Rušit chce pošta místa v úřednické, administrativní a centrálně řízené části firmy. „Pošťáků, tedy modrých límečku, se propouštění netýká. Lidi do provozu naopak nabíráme,“ uvedl generální ředitel pošty Roman Knap.

Zrušení téměř 700 pracovních pozic se dotkne zejména útvarů marketingu, administrativně právních záležitostí, IT, financí nebo obchodu. „Postupně přecházíme na takový systém řízení, kde ve středním a vyšším managementu nebude potřeba současný počet vedoucích administrativních pracovníků,“ uvedl personální ředitel pošty Ivan Feninec.

Veškeré chystané kroky vedení projedná se zástupci odborových organizací, uvedl mluvčí pošty. Snižování stavů je podle něj možné i díky avizovanému administrativní rozdělení firmy na samostatné účetní jednotky.

Video se připravuje ...
Trh práce: Vývoj nezaměstnanosti v ČR od roku 1989

Loni v květnu tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že z pošty by se měla do tří let oddělit její pobočková síť do nového státního podniku. Rozdělení na pobočkovou část poskytující tzv. univerzální službu, kterou si objednává stát, a komerční část fungující v tržním prostředí má zajistit konkurenceschopnost podniku v příštích letech. Komerční část nebude ze svého zisku muset hradit ztrátové služby, které pošta zajišťuje pro stát.

V posledních letech pošta hospodaří se ztrátou. Za loňský rok podnik počítá se ztrátou okolo 800 milionů korun, což je však zhruba o půl miliardy korun nižší propad než v roce 2020. Podle výroční zprávy skončilo hospodaření pošty v roce 2020 ztrátou 1,356 miliardy korun po zdanění. Celkové provozní náklady v předloňském roce dosahovaly 20,622 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video