Česko bude prvním státem EU, kde si doněčtí separatisté otevřou zastoupení | E15.cz

Česko bude prvním státem EU, kde si doněčtí separatisté otevřou zastoupení

vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Samostatnost dvou separatistických republik na východě Ukrajiny žádný stát neuznává, přesto bude mít jedna z nich svůj zastupitelský úřad v Evropské unii. Spolek napojený na organizaci Národní domobrana jej má ve čtvrtek otevřít v Ostravě.

Funkcí honorární konzulky se pyšní Nela Lisková ze sdružení Národní domobrana. V červenci navštívila Doněck, aby jednala s tamními státními orgány a občanskými organizacemi o zřízení Zastupitelského centra DNR v České republice. Tehdy byla jmenována do funkce ministryní zahraničních věcí Doněcké lidové republiky Natálií Nikonorovou.

Ministerstvo zahraničí nepovažuje zastupitelské centrum Doněcké republiky za skutečné diplomatické zastoupení země. „Platí naše předchozí vyjádření, že samozvaná Doněcká lidová republika nemůže mít v ČR akreditovaný zastupitelský úřad, protože ČR její existenci neuznává, nemá mezinárodněprávní subjektivitu a ČR s ní nemá navázány diplomatické styky,“ sdělilo ČTK ministerstvo.

„Zastupitelské centrum DNR“ o sobě uvádí, že je „samosprávná, dobrovolná, nepolitická a nezisková organizace založená na základě humanity, svobody vyznání a úcty k člověku a to za účelem naplňování společného zájmu, kterým je vzájemná spolupráce mezi právnickými a fyzickými osobami a dalšími subjekty z České republiky a DNR (Doněcké republiky).“

Pozvánku na otevření řečené instituce sdílel na Twitteru poslanec místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „A pak, že nejsme v Evropě první. Jsem zvědavý, kolik kolegů z PSP se přijde podívat na něco, co Česká republika neuznává,“ glosoval Ženíšek.

Separatisté vyhlásili své samostnatné republiky na východě Ukrajiny v dubnu po únorovém svržení proruského prezidenta Janukovyče v Kyjevu a po březnové ruské anexi Krymu.

Konflikt mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty si od dubna 2014 vyžádal více než 9500 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Moskvu z vojenské podpory povstalcům, Rusko přímé zapojení do konfliktu popírá. Mírový proces už řadu měsíců přešlapuje na místě.

Autor: vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video