Česko dává na vzdělávání skoro nejméně ze zemí OECD | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Česko dává na vzdělávání skoro nejméně ze zemí OECD

Česko dává na vzdělávání skoro nejméně ze zemí OECD
učitelka Michaela Dobešová ze základní školy prof. V. Vejdovského v Olomouci s jedním z prvňáků.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Česká republika patří mezi 35 státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) mezi země, které dávají nejmenší část svého hrubého domácího produktu (HDP) na vzdělání. V roce 2013 to byla čtyři procenta HDP, zatímco průměr OECD činil 5,2 procenta. Česko zaostává zejména ve výdajích na primární a sekundární vzdělávání, vyplývá ze studie, kterou dnes OECD představila v Berlíně.

Česká republika je na tom v žebříčku výdajů na vzdělání, do nichž se počítají finance ze státních i soukromých zdrojů, stejně jako Itálie a jen o trochu lépe než Slovensko a Maďarsko (obě 3,8 procenta HDP) a Lucembursko (3,5 procenta HDP).

Jana Straková: Drilu ve škole ubylo. Ale vlastní úsudek ho nahrazuje pomalu

Na čele statistiky jsou Británie (6,7 procenta HDP), Nový Zéland (6,5 procenta HDP), Dánsko (6,4 procenta HDP), Norsko (6,3 procenta HDP), USA (6,2 procenta HDP), Kanada a Portugalsko (obě 6,1 procenta HDP).

Česká republika je na tom špatně zejména při srovnání výdajů na primární a sekundární školství, na které dává v celé OECD s výjimkou Maďarska (2,4 procenta HDP) vůbec nejméně. V roce 2013 to bylo 2,7 procenta HDP, průměr OECD byl přitom o jeden procentní bod vyšší.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!