Ekologické zemědělství funguje na patnácti procentech půdy | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Česko ekologicky hospodaří na téměř patnácti procentech půdy. Převyšuje tak evropský průměr

ČTK

Plocha obhospodařovaná ekologickým zemědělstvím v Evropské unii dosahovala předloni 13,4 milionu hektarů, což představuje 7,5 procenta z veškeré obdělávané půdy. Oproti roku 2012 je to o třetinu více. Uvedl to evropský statistický úřad Eurostat. V Česku je tento podíl téměř dvojnásobný, činil 14,8 procenta, což představuje zhruba 520 tisíc hektarů.

Největší podíl plochy obdělávané ekologickým způsobem mělo s 24,1 procenta Rakousko. Za ním se s podílem 20,6 procenta umístilo Estonsko a třetí skončilo s 20,3 procenta Švédsko. Nad deset procent zemědělské půdy obhospodařované ekologicky mají kromě České republiky ještě Itálie, Lotyšsko, Finsko a Slovinsko.

Nápad na sloučení ministerstev zemedělství a životního prostředí naráží u vlády i opozice

V Polsku se předloni ekologicky hospodařilo na bezmála 485 tisících hektarů (3,3 procenta), v Maďarsku na 209 tisících hektarech (3,9 procenta) a na Slovensku na 189 tisících hektarů (9,9 procenta).

Nejnižší podíl biofarem v roce 2018 měla Malta (0,4 procenta) následovaná Rumunskem (2,4 procenta) a pak Velká Británie, Irsko a Bulharsko se shodnými 2,6 procenta.

Evropská komise chce po Česku vrátit více než miliardu kvůli zemědělským dotacím

Ekologické zemědělství, někdy též biozemědělství, je takový způsob hospodaření, který bere ohled na přirozené koloběhy a závislosti. Nejdůležitější je pro ně ochrana životního prostředí stejně jako ochrana volně žijících živočichů.

Starostové chtějí spojit ministerstva zemědělství a životního prostředí. Kvůli ochraně klimatu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!