Ekologické zemědělství funguje na patnácti procentech půdy | e15.cz

Česko ekologicky hospodaří na téměř patnácti procentech půdy. Převyšuje tak evropský průměr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Plocha obhospodařovaná ekologickým zemědělstvím v Evropské unii dosahovala předloni 13,4 milionu hektarů, což představuje 7,5 procenta z veškeré obdělávané půdy. Oproti roku 2012 je to o třetinu více. Uvedl to evropský statistický úřad Eurostat. V Česku je tento podíl téměř dvojnásobný, činil 14,8 procenta, což představuje zhruba 520 tisíc hektarů.

Největší podíl plochy obdělávané ekologickým způsobem mělo s 24,1 procenta Rakousko. Za ním se s podílem 20,6 procenta umístilo Estonsko a třetí skončilo s 20,3 procenta Švédsko. Nad deset procent zemědělské půdy obhospodařované ekologicky mají kromě České republiky ještě Itálie, Lotyšsko, Finsko a Slovinsko.

V Polsku se předloni ekologicky hospodařilo na bezmála 485 tisících hektarů (3,3 procenta), v Maďarsku na 209 tisících hektarech (3,9 procenta) a na Slovensku na 189 tisících hektarů (9,9 procenta).

Nejnižší podíl biofarem v roce 2018 měla Malta (0,4 procenta) následovaná Rumunskem (2,4 procenta) a pak Velká Británie, Irsko a Bulharsko se shodnými 2,6 procenta.

Ekologické zemědělství, někdy též biozemědělství, je takový způsob hospodaření, který bere ohled na přirozené koloběhy a závislosti. Nejdůležitější je pro ně ochrana životního prostředí stejně jako ochrana volně žijících živočichů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video