Česko má za sebou nejteplejší den v roce, absolutní rekord však nepadl | e15.cz

Česko má za sebou nejteplejší den v roce, absolutní rekord však nepadl

ilustrační foto,
ilustrační foto,
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pátek 7.8. se stal v Česku nejteplejším dnem v roce. Vůbec největší horko bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 39,3 stupně. Teplotní rekordy padly na 135 ze 140 stanic s alespoň třicetiletou měřicí tradicí. Absolutní rekord 40,4 stupně z 20. srpna 2012 však překonán nebyl, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podobné teploty mají panovat i v sobotu

Nejvyšší teploty se podle meteorologů pohybovaly mezi 34 a 38 stupni, v nížinách vystoupaly ještě výše. Stejně jako ve čtvrtek bylo nejtepleji v okolí Prahy. V Řeži zaznamenali nejvyšší hodnotu již v 15:00, 39 stupňů pak naměřili i v Dobřichovicích. Přes 38 stupňů dnes bylo například také ve Staré Boleslavi, Poděbradech, Tuhani, České Lípě či Kopistech.

„Na téměř všech stanicích, měřících v ČR v síti ČHMÚ déle než 30 let, byl nastolen nový teplotní rekord k 7. srpnu. Těchto stanic s novým rekordem je 135 a patří mezi ně i pražské Klementinum,“ uvedl na webu meteorolog Pavel Šimandl. Hodnotu naměřenou v Klementinu však bude podle něj znát ústav až v sobotu. „Na 11 stanicích byl překročen nebo vyrovnán absolutní teplotní rekord, tzn. nejvyšší teplota, která kdy byla na dané stanici naměřena,“ dodal.

Horka a sucha potrvají podle dřívějšího vyjádření ČHMÚ ještě nejméně 14 dnů. Pršet má sporadicky. I v druhé půlce prázdnin tak mají být teploty nadprůměrné. Pokud se předpověď vyplní, budou letošní prázdniny nejteplejší a nejsušší v historii měření. Doposud nejteplejším dnem roku byl 22. červenec, kdy bylo v Husinci-Řeži 39,2 stupně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video