Česko našlo náhradu za Prouzu, Chmelař vyměnil Brusel za post státního tajemníka pro EU | E15.cz

Česko našlo náhradu za Prouzu, Chmelař vyměnil Brusel za post státního tajemníka pro EU

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Státním tajemníkem pro EU se stal devětadvacetiletý Aleš Chmelař, který dosud vedl na Úřadu vlády odbor koordinace hospodářských politik EU. Chmelař byl vybrán v konkurzu. Ve čtvrtek se poprvé v nové pozici zúčastní jednání Evropské rady. Jeho dlouhodobým cílem je jasně vysvětlovat postoje české vlády partnerům v EU, řekl.

"Doufám, že v jeho osobě bude zaručena kontinuita a budeme dál vystupovat jako aktivní členská země v oblasti prosazování našich zájmů," uvedl premiér. Sobotka ocenil také Chmelařovy zkušenosti s unijní agendou. "Dlouhodobě se podílí na tvorbě českých pozic, je to expert, který má dlouholetou zkušenost nejen z českého, ale také evropského prostředí," řekl.

Chmelařovy cíle se týkají především lepší komunikace a vyjasňování českých postojů v Bruselu. "Obecná priorita je, aby ostatní členské státy chápaly argumenty, které Česká republika má nejen v oblasti migrace, ale také v hospodářské oblasti," řekl Chmelař, který dnes poprvé v roli státního tajemníka pro EU řídil koordinační schůzku před Evropskou radou.

"Bezprostřední prioritou je komunikace a vysvětlování české pozice v oblasti migrace, konkrétně kvót," popsal Chmelař svůj nejbližší cíl. "Je potřeba ukázat ostatním členským státům, že naše argumenty jsou platné, a že si za naší pozicí stojíme," dodal.

Chmelař nahradil Tomáše Prouzu, který z postu státního tajemníka odešel na konci března. V mezidobí měl agendu tajemníka pro EU na starosti Jan Král, který v evropské sekci Úřadu vlády bude působit i dál. Chmelař bude řídit i pracovní skupinu pro brexit, která vznikla pod vedením Prouzy.

Nový státní tajemník získal vzdělání na Pařížském institutu politických studií (Sciences Po) a Londýnská škola ekonomie a politických věd (London School of Economics). Hovoří anglicky, francouzsky a německy. Před příchodem na Úřad vlády Chmelař působil v Bruselu v think tanku Centre for European Policy Studies (CEPS).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video