Česko objednalo americký lék proti koronaviru od Regeneronu. Má bránit těžkému průběhu

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že Česko objednalo 12 tisíc dávek léku proti koronaviru.

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že Česko objednalo 12 tisíc dávek léku proti koronaviru. Zdroj: ČTK / Šimánek Vít

Jedná se zatím o neregistrovaný lék od firmy Regeneron, který se používá k léčbě covidu-19.
Lék je kombinací monoklonálních protilátek Casirivimab a Imdevimab, což jsou proteiny, které mají bránit vstupu viru do lidských buněk. Lék je určen pro pacienty, kterým hrozí těžký průběh onemocnění covid-19.
Léčbu tímto lékem také na podzim podstoupil tehdejší prezident USA Donald Trump.
4
Fotogalerie

Česko získá 12 tisíc dávek zatím neregistrovaného léku od firmy Regeneron, který se používá k léčbě covidu-19. V březnu dorazí čtyři tisíce dávek, stejné množství také v dubnu a květnu. Na twitteru to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) a potvrdil zprávu serveru Novinky.cz. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) už tento týden doporučil používání tohoto léku, jeho použití pak musí ještě povolit ministerstvo zdravotnictví.

„Povedlo se nám objednat Regeneron. Celkem 12 tisíc dávek. V březnu přijdou 4000, stejně tak v dubnu a v květnu,“ uvedl Babiš.

Lék je kombinací monoklonálních protilátek Casirivimab a Imdevimab, což jsou proteiny, které mají bránit vstupu viru do lidských buněk. Lék je určen pro pacienty, kterým hrozí těžký průběh onemocnění covid-19. Podle odborníků je třeba látku podat co nejdříve po nákaze, nemusí být ale účinná na další mutace viru.

Podle serveru Novinky.cz dorazí polovina objednaného množství léku do Fakultní nemocnice Motol v Praze a druhá do Fakultní nemocnice Brno. Nemocnice jej pak budou distribuovat dál. Jako první v Evropské unii se rozhodlo tento lék experimentálně používat Německo. Léčbu tímto lékem také na podzim podstoupil tehdejší prezident USA Donald Trump.

Minulý týden SÚKL doporučil první lék tohoto typu od firmy Eli Lilly, o několik dní později jeho použití povolilo i ministerstvo. Česko by mělo podle vyjádření Babiše pro Novinky.cz prvních 500 dávek léku od firmy Eli Lilly získat v pátek.

Použití zatím neregistrovaných léků v ČR umožňuje zákon o léčivech po vyžádání stanoviska SÚKL. Podle zákona pak výrobci ani zdravotníci nenesou odpovědnost za případné důsledky jeho použití.

V současné době je oficiálně na léčbu nákazy novým typem koronaviru schválený jediný lék, látka remdesivir od firmy Gilead Sciences. Česko jí každý měsíc objednává tisíce dávek.