Českou ekonomiku táhnou investice, jej jich více než ve většině EU | E15.cz

Českou ekonomiku táhnou investice, jej jich více než ve většině EU

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Zetor

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Investice tvoří v České republice větší podíl na hrubém domácím produktu než ve většině zemí EU. Zatímco loni podíl investic na HDP byl 25,8 procenta, průměr EU v roce 2015 činil 19,4 procenta. Investice tak v Čésku v letech 2014 a 2015 významně podpořily ekonomický růst. Vyplývá to z Analýzy podpory ekonomického růstu prostřednictvím stimulace investic, kterou vypracoval Úřad vlády.

„Na zvýšení podílu investic na HDP v roce 2015 se výraznou měrou podílelo dynamické čerpání fondů EU. Úroveň investic v ČR však zůstává pod průměrem EU, pokud jde o podíl na obyvatele,“ uvádí materiál. Podle něj byl dokonce loni podíl investic na HDP v ČR dokonce nejvyšší v EU.

„Analýza jasně definuje pozitivní změnu v hospodářské politice České republiky od nástupu naší vlády v roce 2014. Významně jsme tak přispěli k hospodářskému růstu, ale také k tvorbě nových pracovních míst. Kroky současné vlády v propagaci české ekonomiky mezi investory jdou správným směrem,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Analýza upozorňuje, že objem podnikových investic je nejen v ČR vyšší než těch vládních. Zároveň ale jsou vládní investice podle analýzy stabilizujícím faktorem, kdy jejich rostoucí podíl v obdobích poklesu HDP částečně nahrazuje výpadek podnikových investic a vytváří podmínky pro budoucí dlouhodobý růst podnikových investic.

Materiál dále mimo jiné doporučuje konkurenceschopnost ekonomiky postavit na investicích s vyšší přidanou hodnotou jako je například oblast výzkumu nebo služeb. „Snaha postavit dlouhodobě konkurenční schopnost ekonomiky na levné pracovní síle není udržitelná,“ uvádí materiál. Během takového posunu je ovšem nutné podle analýzy počítat s tím, že může dojít ke snížení objemu investic a k orientaci na méně investičně náročné projekty, ale s vyšší očekávanou přidanou hodnotou.

Moody's: Český bankovní systém zůstává stabilní

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video