Českým firmám se do Spojených států daří vyvážet s vyšší marží | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Českým firmám se do Spojených států daří vyvážet s vyšší marží

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Českým firmám se daří vyvážet do USA a díky výrobkům s vyšší přidanou hodnotou dosahují i vyšších marží. Tamní firmy se zároveň chystají na český trh.

USA si udržují pozici nejvýznamnější destinace pro české exportéry mimo Evropskou unii. V přepočtu na přidanou hodnotu byl jejich význam ještě vyšší, vyplývá z analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Podle tohoto kritéria si Spojené státy v posledních letech drží podíl kolem pěti procent na celkovém exportu z Česka.

„Menší podniky nesoutěží o obrat, ale o zisk a efektivitu prodaného objemu zboží. Americké trhy se tak stávají pro menší firmy velmi atraktivní,“ vysvětluje důležitost kritéria přidané hodnoty Evžen Reitschläger, který v AMSP odpovídá za mezinárodní vztahy.

Ministři nejezdí na podnikatelské mise. Utíkají nám příležitosti, stěžují si byznysmeni

Vysoká přidaná hodnota je daná typem zboží, které za oceán exportéři vyvážejí. Převažují průmyslové výrobky, jako jsou motory a turbíny, pneumatiky, čerpadla nebo příslušenství k motorovým vozidlům. V oblasti služeb pak Česko nejvíce vyváží telekomunikační ICT služby.

Zatímco vývoz do USA je v dobré kondici, podíl amerických přímých zahraničních investic v tuzemsku naopak polevuje. Ještě v roce 2014 jejich investice tvořily přibližně 3,6 procenta všech přímých zahraničních investic, přede dvěma roky to bylo už jen pouhé procento.

Češi vyváží do Spojených států čím dál víc

Změnit to podle AMSP může jedna z nejvýznamnějších delegací amerických podnikatelů posledních let, která se má ve středu setkat s českou politickou reprezentací. „Američané mají zájem investovat zejména do oborů s vyšší přidanou hodnotou. Toho musíme využít i s ohledem na výzkumné kapacity,“ uvedl předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček, podle něhož bude využití výzkumných center podmínkou podpory investic.

Mezi firmami zastoupenými v americké delegaci nechybějí výrobci, jako jsou globální zbrojařská společnost Lockheed, tabákový výrobce Philip Morris či společnost Westinghouse, která se zaměřuje na stavbu jaderných reaktorů a dodávky jaderného paliva. Do Česka se chystá také nadnárodní společnost Thermo Fisher Scientific, světový lídr v poskytování služeb v oblasti vědy.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!