Českým pilotům dosloužila výšková výstroj, obrana koupí novou od USA | E15.cz

Českým pilotům dosloužila výšková výstroj, obrana koupí novou od USA

český pilot v gripenu
český pilot v gripenu
• 
ZDROJ: 7 Tomas Kubelka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo obrany koupí vojenským pilotům speciální výškovou výstroj, protože stará jim již dosloužila. Za 90 kompletů zaplatí podle předpokladů necelých 21 milionů korun. Úřad plánuje koupit výstroj přímo od americké vlády. Se zakázkou bude v pondělí seznámena vláda.

„Předmětem veřejné zakázky je pořízení 90 kompletů certifikované výškové a speciální výstroje pro piloty taktického letectva Vzdušných sil AČR,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Medek. Piloti tak dostanou nové letecké přilby, kyslíkové masky i anti-g kalhoty, které letcům pomáhají zvládat velké přetížení.

„Důvodem je končící životnost výstroje, která je v české armádě zavedena. Poslední nákup byl uskutečněn v roce 2001,“ dodal mluvčí.

Přímá vládní dodávka

Výstroj bude podle něj pořízena jako přímá dodávka vojenského materiálu od vlády USA v rámci programu mezinárodní spolupráce Foreign Military Sales (FMS). Ministerstvo ji od Američanů koupí za stejné ceny, jaké platí americké ozbrojené síly.

Nezbytnou certifikaci nové výstroje pak zajistí státní podnik Vojenský technický ústav ve spolupráci s leteckou společností Aero Vodochody. „Zakázka bude realizována do konce roku 2016 s předpokládanou hodnotou 20,7 milionu korun,“ dodal Medek.

Ministři také na pondělním zasedání dostanou informaci o dodávce tepla pro budovy ministerstva obrany v Liberci od společnosti Teplárna Liberec. Úřad plánuje uzavřít novou pětiletou smlouvu. Podle Medka se díky ní podaří ministerstvu uspořit ročně asi 900 tisíc korun. Za pět let dodávek tak úřad předpokládá, že zaplatí 15 milionů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video