Chovanec porazil Tejce. Zůstane prvním místopředsedou sociálních demokratů | E15.cz

Chovanec porazil Tejce. Zůstane prvním místopředsedou sociálních demokratů

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Stejně jako Bohuslav Sobotka i Milan Chovanec bude dál pokračovat v současné funkci prvního místopředsedy ČSSD. Delegáti zatím hlasují podle Sobotkova plánu, chystá se volba řadových místopředsedů.

Dosavadní první místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec porazil svého vyzyvatele Jeronýma Tejce. V souboji o druhého muže strany získal Chovanec 379 hlasů, Tejc 280. „Společně se Slávkem volby vyhrajeme a ukážeme této zemi, že ČSSD je tady pro dolních deset milionů,“ prohlásil po vyhlášení výsledků Chovanec.

Před volbou vystoupil na 39. sjezdu partaje s přáním větší jednoty. "V sociální demokracii jsou lidé, kteří sypou písek do soukolí a pak říkají: Kluci, vždyť nám to nejde,“ uvedl v narážce na Tejce nebo na jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu, kteří stranické vedení v čele se Sobotkou po prohraných krajských a senátních volbách kritizují.

Chovanec podobně jako Sobotka zdůraznil, že jedině týmová práce přinese socialistům výsledky. Hlavním cílem je podle něj porazit ANO Andreje Babiše. „Tejc říká, že Babiš není téma,“ ohradil se proti svému soupeři ministr vnitra s tím, že souboje s Babišem jsou drsné. „Myslím, že většinu z nich jsem vyhrál,“ dodal. Například před rokem přes odpor Babiše prosadil policejní reorganizaci.

Tejc naopak Babiše ve svém vystoupení ani jednou nejmenoval. „Kritizování soupeřů a plácání po ramenou nám nepomohou. Ani dobrý volební program nám stačit nebude. Potřebujeme získat ztracenou důvěru voličů, proto potřebujeme změnu,“ apeloval na delegáty.

Někdejší Sobotkův podporovatel, který se pak přidal k jeho odpůrcům jako účastník schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, připomněl, že za dva roky opustilo ČSSD 2200 členů. „Jak chceme přesvědčit voliče, když nedokážeme udržet členy,“ položil řečnickou otázku.

Milan Chovanec (47)
  • Po krajských volbách v říjnu 2012 obhájil funkci hejtmana, ačkoli ČSSD skončila v kraji druhá. Vítězná ODS totiž nesehnala dostatečně silného koaličního partnera, zatímco sociální demokraté se dohodli na koalici s KSČM.
  • Byl mezi absolventy bakalářského studia na právnické fakultě v Plzni, s nimiž Západočeská univerzita zahájila správní řízení. Hrozilo mu, že kvůli nejasnostem kolem nestandardních podmínek studia o titul přijde. Univerzita mu ale diplom nezrušila. On sám v září 2010 prohlásil, že bakalářský titul používat nebude.
  • Chovanec patřil mezi ministerské kandidáty, které kritizoval prezident Miloš Zeman. Hlava státu prohlásila, že má výhrady k adeptovi, který za devět měsíců získal titul na plzeňské právnické fakultě, kterou v minulosti otřásl skandál s "rychlostudenty". Podle prezidenta by takové kvalifikační předpoklady byly pochybné u kandidáta na jakékoli ministerstvo. Chovance i tak ministrem jmenoval.
  • Byl jedním z účastníků lánské schůzky u prezidenta Miloše Zemana krátce po říjnových volbách 2013, které ČSSD sice vyhrála, ale nevýrazně se ziskem 50 mandátů. Část vedení ČSSD včetně Chovance se pokusila odstavit od vyjednávání o vládě předsedu strany Bohuslava Sobotku. Předsednictvo strany Sobotku vyzvalo k rezignaci a vyřadilo ho z vyjednávacího týmu. Sobotka to později označil za pokus o vnitrostranický puč. 
  • Chovanec se k účasti na prozrazeném setkání přiznal jako první, ostatní čtyři účastníci (Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola) to dlouho popírali. V souvislosti s touto aférou Chovanec nabídl rezignaci na funkci místopředsedy ČSSD, stranický šéf Sobotka ji ale nepřijal. Chovanec se nakonec stal nejbližším Sobotkovým spolupracovníkem ve vedení ČSSD.

 

Sjezd ČSSD: Řeč Milana Chovance

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.