Nezaměstnanost v červnu klesla na 3,7 procenta | E15.cz

Chybí zahraniční pracovníci. Nezaměstnanost v červnu klesla na 3,7 procenta

zahraniční pracovníci se podílejí významně například na sklizni
zahraniční pracovníci se podílejí významně například na sklizni
• 
ZDROJ: ČTK / Michal Kamaryt

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Podíl nezaměstnaných v Česku v červnu klesl na 3,7 procenta, což je o dvě desetiny procenta méně než v květnu, oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu se oproti květnu snížil o zhruba 12 500 na 273 302.

Důvodem dalšího poklesu nezaměstnanosti jsou podle Úřadu práce především zlepšující se pandemická situace a nedostatek pracovníků ze zahraničí. Trh práce ovlivňují zejména sezonní práce ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, pohostinství, prodeji či ve službách. V souvislosti s uvolňováním ochranných opatření obnovili své ekonomické aktivity zaměstnavatelé působící v oborech, ve kterých vlivem pandemie došlo ke značným hospodářským ztrátám. 

Ve srovnání s loňským červnem se míra nezaměstnanosti nezměnila. „Lidé se vrací do zaměstnání a my budeme s Inspekcí práce kontrolovat, jestli firmy neždímají kvůli ztrátám své zaměstnance,“ napsala Maláčová.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se ukazuje, že česká ekonomika pandemii dobře zvládla. „Vládní programy typu Antiviru zabraly. Ovšem za cenu stovek miliard nového dluhu se úspěšně zachraňovala pracovní místa," uvedl. 

V dalších měsících by mohla nezaměstnanost, pokud se nezhorší epidemická situace a nezpřísní současná opatření, ještě mírně klesat. „Například v gastronomii a hotelnictví zaznamenáváme v souvislosti s rozvolňováním postupný nárůst počtu volných pracovních míst,“ řekl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

„Ani s ohlášeným blížícím se tlumením podpůrných programů antiviru není důvod se obávat skokového zhoršení situace,“ předpokládá analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Banka zároveň upravila svou předpověď celoroční inflace, kterou snížila ze 4,4 procenta na rovná čtyři procenta.

Nejvíce nezaměstnaných bylo v červnu v Ústeckém kraji, a to 5,6 procenta, následoval Moravskoslezský kraj s 5,4 procenta a Karlovarský s 5,2 procenta. Tyto tři regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob i v červnu minulého roku, což podle Úřadu práce ČR odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci.

Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji - 2,4 procenta. Situace se nejvíce změnila v Praze a v Ústeckém kraji, kde podíl nezaměstnaných osob oproti červnu 2020 vzrostl o 0,4 procentního bodu na 3,4 procenta, respektive 5,2 procenta.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video