Čína hrozila Česku. Nechtěla, aby se dalajlama scházel s ministry | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Čína hrozila Česku. Nechtěla, aby se dalajlama scházel s ministry

Komunistická země by v případě zpochybnění své územní celistvosti musela omezit rozvíjející se bilaterální vztahy a spolupráci, upozornilo čínské ministerstvo zahraničí českého velvyslance v Pekingu. 

Čína vyzvala v úterý českého velvyslance, aby se členové české vlády nesešli s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. V opačném případě hrozila zhoršením vzájemných vztahů, uvedl server Aktuálně.cz s odkazem na české ministerstvo zahraničí. Čeští ministři se přesto s dalajlamou sešli. Nejvyšší ústavní činitelé pak vydali prohlášení o respektu k územní celistvosti Číny, jejíž součástí Tibet je.

Dalajlama se v předchozích dnech v Praze účastnil mezinárodní konference Forum 2000. Někteří čeští politici avizovali, že se s tibetským duchovním vůdcem setkají, a čínské ministerstvo zahraničí si proto ještě předtím pozvalo českého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého.

Sobotka: Prohlášení o Číně plně odpovídá pozici vlády. Podle Zaorálka dokument opakuje principy partnerství

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová řekla, že čínská strana vyjádřila kvůli plánovaným schůzkám s dalajlamou znepokojení a zdůraznila citlivost otázky územní celistvosti Čínské lidové republiky (ČLR), v jejímž kontextu na celou záležitost pohlíží. "Vyzvala, aby nedošlo k žádnému setkání oficiálních představitelů a především členů vlády s dalajlamou," upřesnila Lagronová. "Čínská strana upozornila, že by v případě zpochybnění územní celistvosti Číny musela reagovat s možným nepříznivým dopadem na rozvíjející se bilaterální vztahy a spolupráci," dodala.

Glosa: Jak si Miloš Zeman vybírá kamarády aneb proč dalajláma není cool

Kopecký však čínské diplomaty upozornil na to, že dalajlamova cesta je soukromá. "Česko rozlišuje soukromý a oficiální program členů vlády a k soukromému programu se české ministerstvo zahraničí nevyjadřuje. Velvyslanec současně ujistil čínskou stranu, že Česko nemění svou politiku jedné Číny. Dále potvrdil, že ČR si je vědoma důležitosti tibetské otázky a podporuje dialog mezi centrální administrativou a tibetskou komunitou," uzavřela Lagronová.

S dalajlamou se mimo jiné setkal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Padesát poslanců a senátorů se setkalo s dalajlamou

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!