Církve nebudou muset zveřejňovat hospodaření, ČSSD stáhla novelu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Církve nebudou muset zveřejňovat hospodaření, ČSSD stáhla novelu

Církve nebudou muset zveřejňovat hospodaření, ČSSD stáhla novelu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mlada fronta

ČTK

ČSSD stáhla senátorskou novelu, která měla zavést povinnost církví zveřejňovat zprávy o jejich hospodaření. V úvodu březnové schůze horní komory to dnes za předkladatele oznámil František Bublan (za ČSSD). Zdůvodnil to mimo jiné tím, že účel novely lépe naplní chystaný vládní návrh o veřejné prospěšnosti.

Bublan řekl, že by se na senátní úrovni nepodařilo novelu dopracovat tak, aby se vyrovnala se vztahem církví a jejich organizací. V předloze měli její tvůrci mimo jiné vyjasnit, zda se informace o hospodaření mají týkat pouze církví, nebo i jejich organizací. Ve druhém případě by to u římskokatolické církve znamenalo zprávu o tisícovkách stran s ohledem na dvě stovky biskupství, charit a dalších organizací.

Zprávy podle návrhu měly obsahovat úplný přehled výdajů na charitativní účely a přehled o peněžních příjmech a výdajích církví. To by prý mohlo znamenat třeba informace o jednotlivých úkonech pracovníků církevních hospiců. Poukazovaly na to i církve, podle nichž jsou požadavky předlohy nesplnitelné.

Novela byla předložena už loni a dvakrát čelila pokusu o zamítnutí. Zprávy měly podle novely zveřejňovat církve, kterým byly vyplaceny náhrady za nevydaný majetek v restitucích. Senátor ODS Jiří Oberfalzer to již dříve označil za nadbytečné vzhledem k tomu, že se církve zavázaly toto zveřejňovat i bez uložení zákonem.

Jana Havligerová: Šikana církví – s jídlem roste chuť

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!