ČSSD by exekuce na Altnerovy prostředky stála minimálně čtyři miliony | e15.cz

ČSSD by exekuce na Altnerovy prostředky stála minimálně čtyři miliony

Zdeněk Altner
Zdeněk Altner
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
ČSSD by v případě, že na ni bývalý advokát Zdeněk Altner k vymožení pravomocně přiznané částky téměř 338 milionů korun nechal nařídit exekuci, hradila na nákladech tohoto řízení nejméně čtyři miliony korun. Vyplývá to z odhadu Exekutorské komory. Podle informací Lidových novin již Altner žádost na nařízení exekuce podal u Obvodního soudu pro Prahu 1. ČSSD zatím neměla možnost zprávu o podání exekučního návrhu ověřit, Altnerův postup by ji ale nepřekvapil, sdělil právní zástupce ČSSD.

Další peníze v případě exekuce by připadly podle počtu úkonů Altnerovu advokátovi Václavu Veselému. Sociální demokraté mají svému bývalému právníkovi zaplatit za služby v případu Lidového domu, zatím tak odmítají učinit.

Exekutorská komora uvedla, že předvídat náklady je složité, protože závisejí na konkrétním řízení. „Vyjdeme-li z veřejných vyjádření aktérů této kauzy, tak se lze domnívat, že by došlo ke splnění vymáhané povinnosti v třicetidenní lhůtě od doručení výzvy exekutora. V takovém případě by náklady exekuce činily kolem 3,33 milionu korun a k tomu odpovídající DPH ve výši cca 700 tisíc korun,“ uvedla komora.

Dodatečné úkonové náklady

K tomu je třeba připočítat náklady Veselého, které se vyčíslují úkonově, dodala komora. „V případě, že by nebylo možné získat pro odpor povinného peněžní prostředky v předpokládané lhůtě, tedy exekutor by musel přistoupit ke zvolení některého z přímých způsobů vedení exekuce, mohly by náklady exekuce být dvojnásobné,“ upřesnila.

Veselý už v pátek uvedl, že nařízení exekuce nemůže vyloučit. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v pondělí odhadoval, že ČSSD možná počká na nařízení exekuce, částku pak složí exekutorovi a zároveň požádá o přerušení nebo odložení řízení s odůvodněním, že se dovolala k Nejvyššímu soudu. Možného přerušení se obává i advokát Veselý. „Určitě, tam je řada možností, jak ho brzdit, takže já se domnívám, že to (nařízení exekuce) nic nevyřeší. Ale nemůžu vyloučit, že exekuční návrh podáme,“ řekl v pátek. Podle dnešních Lidových novin by měl exekuci řešit Lukáš Jícha z přerovského exekutorského úřadu.

Jestli už Altner návrh na exekuci podal, jak uvádějí dnešní Lidové noviny, ČSSD zatím neví. „Krok pana Altnera nelze mimo úřední hodiny soudu ověřit,“ sdělil mediální zástupce advokátní kanceláře zastupující sociální demokraty Jiří Chvojka. Strana by ale podle něj nebyla takovým postupem překvapena. „Bylo to jedno z rizik, s nímž právníci ČSSD při zvolené právní strategii počítali,“ uvedl Chvojka.

Exekuci lze odložit

Exekuci lze podle komory na návrh odložit, pokud lze očekávat, že bude zastavena. Skutečnost, že bylo podáno dovolání, není sama o sobě důvodem k odkladu exekuce. Pokud by však Nejvyšší soud odložil vykonatelnost původního rozsudku městského soudu, došlo by také k odkladu exekuce.

„Stejně tak exekutor vždy odloží provedení exekuce, podá-li povinný návrh na zastavení exekuce a současně složí jistotu ve výši vymáhané pohledávky, nákladů oprávněného a exekuce,“ uvedla komora. Exekuce by se poté odložila, dokud by se nerozhodlo o návrhu na její zastavení. Jistota se v závislosti na tomto rozhodnutí použije na úhradu vymáhané pohledávky, nákladů oprávněného a exekuce, nebo se vrátí složiteli jistoty.

Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit částku 18,5 milionu korun, která vzrostla o 318 milionů smluvní pokuty. Rozsudek je pravomocný, ale strana zatím částku uhradit nechce a chce uspokojovat Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásí. Začala s tím ve středu. Podala také dovolání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery