ČSSD: Nečas byl měl ukončit koalici s VV | E15.cz

ČSSD: Nečas byl měl ukončit koalici s VV

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Opoziční ČSSD vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS), aby v souvislosti s rozsudkem nad šéfem poslanců Věcí veřejných Vítem Bártou ukončil s VV koaliční spolupráci. Není možné, aby tak nedůvěryhodný subjekt byl součástí vlády, řekl dnes předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podpořil ho i předseda KSČM Vojtěch Filip. Nečas však už uvedl, že rozsudek nad Bártou neohrožuje naplňování koaličního programu. Podobně se vyjádřil i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Představitelé sociální demokracie zopakovali svůj dlouhodobý názor, že VV jsou Bártův podnikatelský projekt. Nynější soudní líčení to prý jen potvrdilo. Podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera by se kabinet měl zabývat návrhem soudu na rozpuštění VV. Nejde o demokratickou politickou stranu, uvedl Dienstbier.

Je poslední chvíle z pohledu zachování politické kultury, aby Nečas a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ukončili koalici, prohlásil Sobotka. Aktuální je podle něho nabídka ČSSD na rychlé předčasné volby.

Místopředseda ČSSD a sněmovny Lubomír Zaorálek je přesvědčen o tom, že VV nepatří nejen do vlády, ale ani do sněmovny. „Věci veřejné jsou dceřinou společností obchodní společnosti,“ uvedl v narážce na Bártovu bývalou bezpečnostní agenturu ABL. Zaorálek také obvinil nejmenší vládní stranu z neustálého lhaní.

Vláda by měla podle Filipa navíc konečně řešit kauzu ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Jeho politickou odpovědnost za údajné způsobení majetkové škody českému státu podle šéfa komunistů potvrdila svou výpovědí jeho tehdejší náměstkyně Jana Hendrichová. Podle ní byl Vondra o vynakládání prostředků na zajištění českého předsednictví EU na poradách pravidelně informován. Pokud premiér nebude tyto dvě záležitosti řešit, potvrdí, že vláda je prokorupční, dodal. Podle policie stát v případu sporné zakázky pro firmu Promopro z doby českého předsednictví EU přišel zhruba o 388 milionů korun. Vondra za přípravu předsednictví odpovídal.

Obvodní soud pro Prahu 5 dnes udělil Bártovi osmnáctiměsíční podmíněný trest s třicetiměsíčním odkladem. Uplácel podle rozsudku své bývalé stranické kolegy tím, že jim poskytl bezúročné půjčky. Poslanci Jaroslavu Škárkovi (dříve VV) soud uložil tři roky vězení za to, že Bártu podvedl. Zakázal mu také po deset let být poslancem. Rozsudek není pravomocný.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video