ČSSD usiluje o další omezení pravomocí hlavy státu | E15.cz

ČSSD usiluje o další omezení pravomocí hlavy státu

Pražský hrad, prezident
Pražský hrad, prezident
• 
ZDROJ: archiv

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sociální demokracie znovu tlačí na omezení pravomocí prezidenta. Strana chce prosadit kontrasignaci milostí premiérem nebo jiným členem vlády. Stejný návrh ČSSD neúspěšně prosazovala už při jednání o novele ústavy, která umožní přímou volbu hlavy státu.

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka reaguje návrh na podezření z korupce, která se u některých rozhodnutí o udělení milosti v poslední době objevila. „Jsme v systému parlamentní demokracie a tady máme vrcholnou veřejnou funkci, která, jak se ukazuje, je mimo jakoukoliv kontrolu. Proto navrhujeme změnu, aby všechny typy milostí byly kontrasignovány premiérem či pověřeným členem vlády,“ řekl dnes Zaorálek.

Nejsilnější opoziční strana nyní spoléhá na podporu TOP 09, jejíž šéf a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg si s prezidentem Václavem Klausem několikrát vyměnili ostrá slova.

Nejméně dvě udání související s milostmi nyní prověřuje policie. Hrad možnost korupce při udělování prezidentských milostí vylučuje. Klaus minulý týden v televizi Nova uvedl, že pravomoc udělovat milosti by měla prezidentovi zůstat, je prý užitečným přídavkem k soudnímu systému. Myšlenka prosazovaná ČSSD ohledně kontrasignace například předsedou vlády je špatná, protože rozhodování o milostech je složitá, časově náročná agenda, míní Klaus.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.