ČSSD uvažuje nad změnami v některých rezortech | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

ČSSD uvažuje nad změnami v některých rezortech

ČSSD uvažuje nad změnami v některých rezortech
Karla Šlechtová
• 
ZDROJ: Blesk:TONDA TRAN

Nguyen Thuong LyPavel Otto

Sociální demokraté uvažují, že by nabízené ministerstvo zemědělství vyměnili za rezort obrany. Ministryni Karlu Šlechtovou by pak mohl nahradit její náměstek za ČSSD Jakub Landovský.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se zřejmě bude muset vrátit k vyjednávání s ČSSD o rozdělení vládních křesel v nové vládě. Již dříve jich přislíbil sociálním demokratům v nové vládě pět – vnitro, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Sociální demokraté však nyní uvažují, že by zemědělství vyměnili za jiný rezort – obranu.

„Na posledním jednání nám bylo naznačeno, že si sociální demokraté umějí představit ještě nějakou debatu o rozdělení rezortů, ale nebylo to specifikováno,“ uvedl místopředseda ANO Richard Brabec, podle kterého má vyjednávání o rezortech na starosti šéf hnutí Babiš. Ten se zdržel komentáře.

Místo současné ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) by tak mohla nastoupit nová tvář. Nejčastěji se mluví o jejím náměstkovi pro obrannou politiku a strategii Jakubu Landovském (ČSSD). Spekuluje se ale také o nestranících – náměstkovi pro vyzbrojování Danielu Koštovalovi a řediteli Vojenského zpravodajství Janu Berounovi.

V Praze vzniká další pravicová koalice

Výhrady k současnému fungování ministerstva obrany mají i komunisté, kteří mají vládu podpořit a nyní jednají o vlastní smlouvě o toleranci. „Musíme jasně dbát na to, aby strany nenominovaly na určitá místa lidi, kteří představují konflikt,“ uvedl už dříve šéf strany Vojtěch Filip.

ANO a ČSSD se již dohodly na koaliční smlouvě a zbývá dokončit programové prohlášení. Doladit by se měla také smlouva o toleranci s komunisty. Hotovo by mělo být do pátku, kdy se také předpokládá, že šéf sociálních demokratů Jan Hamáček vypíše referendum, kde budou členové ČSSD rozhodovat o vstupu strany do vlády. Pokud budou socialisté souhlasit, chtěl by Babiš o důvěru sněmovny požádat do konce června.

Foldyna si za incident s aktivistou vysloužil posměch na sítích, prohlédněte si vzniklé koláže
Zápisník Jana Stuchlíka: Sliby chyby

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!