ČSSD už ve sněmovně nechce Paroubka a Šlégra | E15.cz

ČSSD už ve sněmovně nechce Paroubka a Šlégra

Bohuslav Sobotka, ČSSD
Bohuslav Sobotka, ČSSD
• 
ZDROJ: E15 Robert Zlatohlavek

ČTK

Ústřední výkonný výbor ČSSD dnes jednomyslně vyzval expředsedu strany Jiřího Paroubka a jeho kolegu z nově založené strany Národní socialisté - levice 21. století Jiřího Šlégra, aby se vzdali poslaneckého mandátu. ÚVV ČSSD, který je nejvyšším orgánem strany mezi sjezdy, tak vyslyšel návrh předsedy strany Bohuslava Sobotky, který výzvu k odchodu Paroubka a Šlégra ze sněmovny navrhl.

Sobotka výzvu zdůvodnil tím, že oba poslanci byli do sněmovny zvoleni za ČSSD, kterou opustili. Zopakoval, že Paroubkovu odchodu ze strany se údajně nedalo zabránit. Osobní ambice vedou často k iracionálním rozhodnutím, poznamenal.

„Postupujeme stejně jako dříve postupovala ČSSD, když byl předsedou pan Paroubek a někteří poslanci odešli, nebo byli vyloučeni z ČSSD,“ řekl Sobotka. Paroubek dříve k odchodu ze sněmovny vyzýval „přeběhlíky“ Miloše Melčáka a Michala Pohanku, kteří po volbách v roce 2006 podpořili vznik vlády Mirka Topolánka. Podle Sobotky je nyní situace obdobná a Paroubek se Šlégrem si zprivatizovali své mandáty.

„Tuto variantu jsem několikrát veřejně odmítl, mimo jiné proto, že jsem přesvědčen, že preferenční hlasy, které jsem společně s Jiřím Šlégrem dostal, pozitivně ovlivnily celkový výsledek ČSSD ve volbách,“ uvedl Paroubek. Sobotkův výrok o iracionálních osobních ambicích označil za naprosto absurdní.

Rezignovat by měli jiní, míní Paroubek

„Rok jsem trpělivě poukazoval na to, jak se ČSSD vzdaluje svým slibům a programu, jak v ní získávají moc politici, kteří jsou podezřelí z mafiánských praktik,“ napsal bývalý předseda ČSSD. Dodal, že Sobotka by měl k rezignaci vyzvat spíše Petra Jakubce, Jaroslava Foldynu, Romana Housku a Arno Fišeru, tedy představitele ústecké sociální demokracie.

ÚVV dnes dopoledne také zvolil dva nové členy předsednictva ČSSD. Stali se jimi někdejší ministr zahraničí Jan Kohout a ostravský primátor Petr Kajnar. Poměr sil v klíčovém orgánu ČSSD mezi příznivci Sobotky a prvního místopředsedy strany Michala Haška to ale zřejmě nezmění a oba tábory zůstanou vyrovnané. Rozdělení strany na příznivce Sobotky a Haška, za kterým stojí většina hejtmanů, trvá od březnových voleb předsedy ČSSD.

Nesmíme dělat chyby, nabádal Sobotka

Sobotka dnes spolustraníkům řekl, že Paroubkova strana ČSSD neohrozí, pokud ovšem sociální demokracie nebude dělat chyby. V této souvislosti vyčetl svým vnitrostranickým oponentům, že stranu poškozují nejednotnou komunikací směrem k veřejnosti. Lídři ČSSD podle něj musí mít jednotné postoje a nemohou vydávat separátní stanoviska. Nejednotnost je podle Sobotky luxusem, který si strana nemůže rok před krajskými a senátními volbami dovolit.

Sobotka v této souvislosti znovu pokáral hejtmana moravskoslezského kraje Jaroslava Palase za privatizaci nemocnice v Novém Jičíně. Doufá prý, že to byl exces, který se v dalším kraji nepřipravuje. Ujištění, že tomu tak bude, prý od ostatních sociálně demokratických hejtmanů dostal. Někteří hejtmani ČSSD ale dosud privatizace nemocnic tak razantně neodmítali.

Palas privatizaci v Novém Jičíně už dříve obhajoval tím, že nemocnice byla před krachem a nebyla jiná cesta k její záchraně. Podle Sobotky je ale závazkem ČSSD udržet co nejširší veřejnou zdravotní péči v krajích, byť to může znamenat „bolestivé zásahy“ do krajského hospodaření. Před privatizací krajských nemocnic včetně dlouhodobých pronájmů na jednání ÚVV varoval také stínový ministr zdravotnictví David Rath. ČSSD se podle něj stane nevěrohodnou, pokud svým slibům ve zdravotnictví zpronevěří.

Sobotka dnes před ÚVV také kritizoval vládu premiéra Petra Nečase za to, že nemá recepty na hospodářskou krizi a připravuje „fiktivní rozpočet“, který se neopírá o realitu české a evropské ekonomiky. Sociální demokraté podle něj musí využít toho, že Nečasova vláda nenabízí jasnou perspektivu a recepty proti hospodářským problémům. ČSSD podle něj proto na jaře přijde s novým programem, který by měl být hlavní zbraní proti politickým konkurentům.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.