Dalík u soudu: Schůzky o pandurech nebyly ničím významné | e15.cz

Dalík u soudu: Schůzky o pandurech nebyly ničím významné

Lobbista Marek Dalík u pražského městského soudu,
Lobbista Marek Dalík u pražského městského soudu,
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lobbista Marek Dalík tvrdí, že v roce 2007 neinicioval schůzky, kde si podle obžaloby řekl o téměř půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu transportérů Pandur s rakouskou zbrojovkou Steyr. Zároveň popřel, že by úplatek žádal. Uvedl to při téměř dvouhodinové výpovědi před pražským městským soudem, který se dnes začal zabývat jeho údajnou korupční kauzou.

Dalších jednání se Dalík nezúčastní, protože soud vyhověl jeho žádosti, aby se jednalo v jeho nepřítomnosti. Někdejšímu poradci expremiéra Mirka Topolánka (ODS) za pokus o podvod hrozí až deset let vězení.

Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance Steyru, který v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů, kde předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování.

„Toto postavení pouze předstíral a nemohl ovlivnit budoucí rozhodování vlády,“ uvedl při čtení obžaloby státní zástupce Jan Kořán.

Kontakty nepředstíral

Někdejší premiérův poradce ve výpovědi nejprve dlouze popisoval svoji pracovní kariéru. Dalík mimo jiné uvedl, že pracoval pro ODS, kde se třeba se členy strany radil o volebních strategiích nebo jejich vystupování v médiích. S mnoha ministry si prý tykal.

„Není pravda, že bych kontakty předstíral. Ty kontakty jsem prostě měl,“ nesouhlasil Dalík s částí obžaloby. Když se stal Topolánek premiérem, tak byl Dalík podle svých slov jediný, komu předseda vlády věřil. S premiérem prý trávil i volný čas, nedoprovázel ho však na oficiálních cestách.

Dalík si připadal zbytečný

Pak Dalík začal popisovat, jak se zúčastnil dvou schůzek, které se týkaly vyjednávání o nákupu obrněných vozidel pro armádu. „Nebyly ničím významné, byly neformální a já jsem je neinicioval,“ uvedl Dalík. Později dodal, že si o žádný úplatek neřekl.

Lobbista Marek Dalík u pražského městského soudu s advokátem Tomášem SokolemAutor: ctk
Marek Dalík u soudu se svým advokátem Tomášem Sokolem (foto: ČTK).

První schůzka se uskutečnila v Brně, kde Dalík údajně představitelům dodavatele řekl, že si o nich Topolánek myslí, že původní kontrakt získali pomocí úplatku. Lobbista to označil za velkou chybu, kvůli níž je před soudem. Druhá schůzka se uskutečnila v Praze a tam prý Dalík téměř nic neříkal. „Připadal jsem si tam zbytečný,“ prohlásil před soudem. Na schůzkách byli také slovenský lobbista Miroslav Výboh a někdejší náměstek ministryně obrany a později ministr Martin Barták.

Velké znechucení Parkanové

Jako první svědkyně u soudu vystoupila někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová (tehdy KDU-ČSL), která uvedla, že resort při jednáních o pandurech na žádost premiéra zastupoval Barták místo náměstka Jaroslava Kopřivy. O neoficiálních schůzkách, kde byl i Dalík, prý nevěděla a dozvěděla se o nich až z médií po delší době, kdy funkci opustila.

„Vzala jsem to na vědomí s velkým znechucením a zklamáním,“ uvedla Parkanová. Přítomnost Dalíka při jednáních pak označila za skandální. U soudu dnes vypovídal i Kopřiva, který potvrdil, že o nejvýznamnějších vojenských kontraktech vyjednával Barták a pak popisoval, jak obvykle jednání vypadala.

Soud bude pokračovat v červenci, srpnu a pravděpodobně také v září. Na programu budou například výpovědi Topolánka, Bartáka nebo Výboha. Několik svědků ze zahraničí soud plánuje vyslechnout prostřednictvím videokonference.

Nákupy pandurů
S plánem pořídit armádě nové transportéry přišla vláda Vladimíra Špidly v roce 2003. Odsouhlasila tehdy pořízení 240 strojů. O dva roky později pak kabinet Stanislava Grosse (ČSSD) vypsal výběrové řízení, do kterého se přihlásilo sedm firem. Ve finále zůstaly finská Patria a rakouský Steyr. V lednu 2006 pak vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) rozhodla, že transportéry koupí od Steyru za 23,6 miliardy korun. Smlouvu s rakouskou firmou podepsal v červnu 2006 tehdejší ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU).
O rok později ovšem pandury nevyhověly testům a vláda Mirka Topolánka rozhodla, že smlouvu se Steyrem vypoví. Den po rozhodnutí vlády ale premiér Topolánek řekl, že armáda transportéry potřebuje, ale ne tolik. V roce 2008 už pandury testováním prošly a Topolánkův kabinet na jaře 2009 rozhodl o nákupu 107 strojů za 14,4 miliardy korun. Tisk později uvedl, že Česko nakoupilo pandury čtyřikrát dráž než Portugalci, aniž se výrazně lišily výbavou. Detektivové protikorupční policie na vyšetřování Dalíkova případu pracovali zhruba tři roky v mezinárodním týmu s policisty z Rakouska, justiční orgány pak spolupracovaly i s kolegy z USA, Izraele, Švýcarska a Španělska.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery