Deficit státního rozpočtu se příští rok zvýší na 112 miliard korun | E15.cz

Deficit státního rozpočtu se příští rok zvýší na 112 miliard korun

První místopředseda vlády a ministr financí Jan Fischer
První místopředseda vlády a ministr financí Jan Fischer
• 
ZDROJ: ctk

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ačkoliv vláda původně počítala se schodkem 110 miliard korun, deficit pro příští rok by mohl dosáhnout hranice 112 miliard. Uvedl to ministr financí v demisi Jan Fischer s tím, že prioritní je pro něj nepřekročit tři procenta podílu deficitu na HDP.

„Nemusí to (110 miliard korun) být konečné číslo. Pro mě jediné konečné číslo, mantra, jsou tři procenta podílu deficitu na HDP, což nesmí být překročeno,“ řekl Fischer v České televizi s tím, že taková hranice leží za 113 miliardami korun. „112 miliard se nám tam tedy těsně vejde,“ podotkl Fischer.

Vláda se podle Fischera domnívá, že vývoj ekonomiky by mohl být v příštím roce lepší než odhadovaný růst o 0,8 procenta. „Pracujeme s tempem 1,3 procenta,“ řekl. Na daňových výnosech to podle něj znamená zhruba čtyři nebo pět miliard korun navíc.

Vyšší platby pro státní pojištěnce, vyšší platy ve státní správě

Ministr dále uvedl, že v návrhu rozpočtu počítá s navýšením plateb pro státní pojištěnce ve výši 3,7 miliardy korun. „Tedy ne 5,7 miliardy, které požaduje ministr zdravotnictví Martin Holcát,“ dodal Ficher.

Návrh rovněž počítá s navýšením platů ve státní správě, včetně policistů. Zatím se zvažuje výše růstu jedno, 1,5 a dvě procenta, uvedl Fischer s tím, že on sám se kloní k nárůstu o 1,5 nebo dvě procenta.

V oddíle ministerstva dopravy by podle něj mohlo jít 1,7 miliardy korun na operační program doprava.

Návrh rozpočtu projedná tripartita

O návrhu rozpočtu bude ještě vláda jednat a 20. září ho projedná tripartita, lze tedy očekávat, že vláda rozpočet schválí až poté. Do Poslanecké sněmovny, která je nyní rozpuštěna, musí vláda rozpočet dodat do konce září.

Rozpočet ještě může výrazně upravit Sněmovna a vláda, které vzejdou z říjnových předčasných voleb. Nová Sněmovna se bude návrhem zabývat nejdřív 26. listopadu, kdy ji čeká první schůze po předčasných volbách.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.