Deficit veřejných financí bude letos pod čtyřmi procenty, slibuje Kalousek | E15.cz

Deficit veřejných financí bude letos pod čtyřmi procenty, slibuje Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK

Deficit veřejných financí by měl letos klesnout pod čtyři procenta HDP. Informoval o tom na dnešním jednání sněmovního rozpočtového výboru ministr financí Miroslav Kalousek. Původně ministerstvo očekávalo pro letošní rok deficit ve výši 4,2 procenta.

„Deficit byl schválen ve výši 4,6 procenta, na jaře jsme jej modifikovali na 4,2 procenta, a dnes jsem si jist, že konečný výsledek bude začínat trojkou,“ uvedl ministr. Deficit veřejných financí byl loni podle revidovaných údajů Českého statistického úřadu 4,84 procenta hrubého domácího produktu. ČNB počítá letos s poklesem deficitu na 3,8 procenta HDP. Deficit veřejných financí je podle oficiální terminologie deficitem vládních institucí nebo deficitem vládního sektoru.

V letošním roce předpokládá ministr financí propad v přímých odvodech asi o 20 miliard korun, který se však podle něj podaří vyrovnat úspornou politikou. V případě peněz z EU hrozí podle Kalouska výpadek příjmů v rozmezí 20 až 25 miliard korun, protože unie zastavila proplácení některých programů. Vláda je podle něj schopna tento výpadek krýt úsporami v jiných segmentech veřejných rozpočtů. „Jsem si jist, že schválený deficit 135 miliard nepřekročíme,“ uvedl Kalousek.

Podle plánů ministerstva financí v návrhu státního rozpočtu má deficit veřejných financí klesnout příští rok na 3,5 procenta HDP, v roce 2013 na 2,9 procenta a v roce 2014 pak na 1,9 procenta HDP.

MF rovněž předpokládá, že státní dluh bude na konci příštího roku 1,580 bilionu korun, což je o sedm procent, tedy o 102,7 miliardy korun, více než na konci letošního roku. Podíl státního dluhu tak bude na konci příštího roku 40,5 procenta hrubého domácího produktu. Fiskální strategií vlády je podle Kalouska státní dluh na této úrovni mezi 40 a 41 procenty zafixovat. Podle revidovaných údajů ČSÚ vládní dluh vzrostl v loňském roce na 37,55 procenta HDP.

Kalousek si před poslanci pochvaloval, že na rozdíl od jiných zemí, třeba Itálie, Španělska nebo Francie, se České republice daří prodávat své dluhopisy na zahraničních trzích levněji. Díky tomu, že se státu daří půjčovat levněji, podaří se na dluhové službě ušetřit miliardy korun. „Já si teď netroufnu říct to číslo právě proto, že nevím, co ještě bude na trzích zítra nebo pozítří,“ podotkl ministr financí. Letošní úspora na státním dluhu bude použita pouze na snížení schodku a na nic jiného, ujistil poslance.

Podle maastrichtských kriterií pro přijetí eura by výše deficitu neměla překročit tři procenta HDP a výše dluhu 60 procent hrubého domácího produktu.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.