Devět lidí včetně bývalého obchodního ředitele bylo obžalováno kvůli zakázkám Pražských služeb | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Devět lidí včetně bývalého obchodního ředitele bylo obžalováno kvůli zakázkám Pražských služeb

Devět lidí včetně bývalého obchodního ředitele bylo obžalováno kvůli zakázkám Pražských služeb
Pražské služby
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Devět lidí bylo v pondělí obžalováno kvůli údajným machinacím se zakázkami firmy Pražské služby (PSAS). Uvedla to ve středu Česká televize na základě informací Městského státního zastupitelství v Praze. Jedním z obžalovaných je podle televize i bývalý obchodní ředitel firmy Tomáš Kolinger. Podle vyšetřovatelů zadával zakázky společnostem, které sám skrytě ovládal. Většinovým vlastníkem PSAS je město Praha. Firma zajišťuje svoz a zpracování komunálního odpadu.

PSAS zadávaly podle vyšetřovatelů v době, kdy byl ve vedení firmy Kolinger, nevýhodné zakázky, uvedla ČT. Kolinger údajně založil několik společností, do jejichž vedení dosadil své příbuzné a známé. Právě tyto firmy pak zakázky od PSAS získaly, a poté si na splnění prací najaly jiné společnosti za nižší ceny.

Jednou z firem, které Kolinger skrytě ovládal, byl podle policie Ekolion. Od PSAS získal například zakázku na zpracování plastového odpadu. Ekolion vedla Kolingerova švagrová Kateřina Korbelíková, která je také mezi obžalovanými.

Praha se stane jediným vlastníkem Pražských služeb, valná hromada vytěsnila drobné akcionáře

Jeden z obžalovaných se dopustil trestného činu zneužití informace a postavení v obchodním styku, řekl ČT mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Ostatní obžalovaní podle něj spáchali stejný čin ve formě pomoci. Podezřelým hrozí až deset let vězení.

Nehospodárné nakládání s penězi v PSAS odhalil podle ČT v roce 2012 hloubkový audit společnosti Deloitte Advisory. Následně PSAS ukončily spolupráci s Ekolionem. V březnu 2013 pak byl Kolinger odvolán na návrh představenstva z funkce. V roce 2014 policie provedla razii v sídle PSAS a zatkla Kolingera.

Po zásahu v ČKD Praha DIZ obvinila policie 22 lidí, měli připravit stát skoro o miliardu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!