Dlouhý chce vést OECD a dál i Hospodářskou komoru | E15.cz

Dlouhý chce vést OECD a dál i Hospodářskou komoru

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Poprvé v historii má Česko ambici řídit Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Na funkci generálního tajemníka navrhuje vláda Andreje Babiše (ANO) exministra průmyslu a obchodu a současného šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého. Navzdory kandidatuře do mezinárodní organizace chce Dlouhý vést sdružení podnikatelů i nadále. Volba prezidenta a pěti viceprezidentů se uskuteční ve čtvrtek, jejich funkční období je tříleté.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) serveru E15.cz potvrdil, že Černínský palác Dlouhého podpoří. „Budeme s ním spolupracovat v rámci jeho kampaně na vedoucí post v OECD. Podpora Čechů na důležitá místa v mezinárodních institucích je jednou z úloh ministerstva,“ uvedl Petříček s tím, že případné další působení v čele Hospodářské komory je věcí Dlouhého.  

Nový generální tajemník OECD má nastoupit na začátku června příštího roku, jeho mandát je pětiletý.

Mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro potvrdil, že kromě Dlouhého, který sdružení vede od roku 2014, bude ve čtvrtek usilovat o funkci prezidenta současný viceprezident komory Bořivoj Minář. Ten spolu s dalšími viceprezidenty Irenou Bartoňovou Pálkovou a Romanem Pommerem již na jaře Dlouhého vyzval, aby kvůli střetu zájmů rezignoval.

„Odmítáme, aby Vladimír Dlouhý vykonával pozici prezidenta Hospodářské komory, když nemůže být silným oponentem vlády, která ho nominovala a podporuje na post v OECD,“ stojí ve výzvě Dlouhému.

„V žádném střetu zájmů nejsem, drtivá většina členů představenstva Hospodářské komory mě explicitně, písemně podpořila,“ reagoval Dlouhý. Dodal, že bude-li zvolen do OECD, z čela komory v květnu 2021 odejde.

Minář je však přesvědčen, že současný šéf komory se funkci dostatečně nevěnoval. „V posledních obdobích Hospodářská komora často prohrávala v pro nás důležitých problematikách,“ uvedl ve výzvě. „Růst minimální mzdy, zrušení karenční doby, navýšení mezd při zaměstnávání cizinců, expanze CzechTradu a CzechInvestu do krajů,“ vyjmenoval příklady.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video