Dlužníci by firmám měli platit za zpracování exekucí. Navrhuje to ministerstvo spravedlnosti | E15.cz

Dlužníci by firmám měli platit za zpracování exekucí. Navrhuje to ministerstvo spravedlnosti

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dlužníci budou muset zřejmě platit svým zaměstnavatelům za to, že provádějí exekuční srážky z jejich mzdy. Předpokládá to návrh novely exekučního řádu a občanského soudního řádu, kterou by měli na zářijové schůzi projednávat poslanci. 

V současnosti musí totiž firmy a jejich účetní u každého zaměstnance s exekucí počítat výši srážek, komunikovat se soudy a exekutory a řešit další administrativní úkony spojené s exekucemi. Ministerstvo spravedlnosti v novele navrhuje, že by si zaměstnavatel mohl jako kompenzaci nákladů strhávat z dlužníkovy výplaty padesát korun měsíčně.  „V případě nepřijetí novely je rizikem, že zaměstnavatelé nebudou ochotni zaměstnávat osoby v exekuci,“ vysvětluje ministerstvo v návrhu.

Průzkumy Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy nicméně ukazují, že průměrné měsíční náklady zaměstnavatele na jednu exekuci u jednoho pracovníka činí zhruba 150 až 500 korun. „Ve srovnání s tím, jak je tato agenda náročná, je padesát korun spíš o symbolický obnos,“ hodnotí změnu Jitka Hejduková ze Svazu průmyslu a dopravy. „Někteří zaměstnavatelé ale pravděpodobně nebudou chtít zaměstnance dále zatěžovat ani takovou částkou,“ míní Hejduková. Pokud si totiž firmy tuto kompenzaci v daném měsíci nesrazí, zaniká jim na ni nárok. Srážka ze mzdy je nejčastější formou exekuce a většina velkých zaměstnavatelů je podle průzkumů musela někdy řešit.

Exekutorská komora tvrdí, že tato a další opatření v novele povedou k tomu, že exekuce se dlužníkům ve výsledku prodraží. „Věřitelům odejde méně peněz. Dlužník bude platit svému zaměstnavateli za to, že má exekuci na mzdu. Celý proces exekuce se tak opět zbytečně prodlouží a prodraží dlužníkům,“ uvedl prezident komory Vladimír Plášil. Dlužníci budou muset podle něj nově platit například i za posílání průběžných zpráv účastníkům řízení, kde se náklady mohou vyšplhat až na tisíc korun ročně.

Vládní novela předpokládá, že se všechny nové exekuce u jednoho dlužníka budou koncentrovat u jednoho konkrétního exekutora. Exekutoři budou moci také zastavovat exekuce, které jsou nevymahatelné. Ministerstvo naopak odmítlo zavést místní příslušnost, tzv. teritorialitu, exekutorů, tedy aby exekutoři sídlili ve stejném kraji jako dlužník. Počítá s tím nicméně poslanecká novela exekučního řádu z dílny Pirátů a části ČSSD, která by se měla projednávat souběžně s vládním návrhem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video