Do Česka míří americký ministr zahraničí Mike Pompeo | E15.cz

Do Česka míří americký ministr zahraničí Pompeo, vyjednávací tým přijede už dnes

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dorazí do Česka podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka v úterý 11. srpna, následující den by měl jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Už během dneška má do Prahy přiletět americký tým, který bude chystat detaily návštěvy, řekla serveru Blesk Zprávy vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO), která v době dovolené zastupuje Babiše.

Petříček Českému rozhlasu Radiožurnálu řekl, že hlavními tématy jednání budou bezpečnostní spolupráce mezi Českou republikou a Spojenými státy. Politici obou zemí proberou i obchodní vztahy a regionální spolupráci, protože kromě České republiky navštíví Pompeo ještě další tři státy střední a jižní Evropy - Polsko, Rakousko a Slovinsko.

Pompeo má do České republiky přijet v úterý. Následující den se má setkat s Babišem, vyloučeno není ani setkání s prezidentem Milošem Zemanem, řekla serveru Blesk Zprávy Schillerová.

Pompeův tým podle ní přiletí do České republiky už dnes. „V pátek na úřadu vlády budou zástupci obou týmů - českého a amerického - připravovat detailní program,“ doplnila Schillerová.

Připomněla, že cesta šéfa americké diplomacie do České republiky byla dlouho plánovaná. „Měla se už odehrát na jaře u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války. Kvůli pandemii koronaviru byla ale odložena,“ uvedla.

Americký ministr zahraničí má při návštěvě střední Evropy se svými partnery jednat také o ohlášených přesunech části amerických jednotek z Německa. Předmětem hovorů má být podle zahraničních médií i bezpečnost mobilních sítí páté generace (5G) a s ní spojené vztahy s Čínou.

Pentagon minulý týden oznámil, že na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnou Spojené státy zhruba 12.000 vojáků z Německa. O přesun části jednotek usiluje mimo jiné Polsko, jehož metropoli má Pompeo navštívit v sobotu 15. srpna. Ve stejný den si Poláci připomenou 100. výročí bitvy u Varšavy.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video