Do Česka uprchl další ukrajinský politik, možná požádá o azyl | E15.cz

Do Česka uprchl další ukrajinský politik, možná požádá o azyl

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Pavla Palascakova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý ukrajinský opoziční poslanec s ultranacionalistickou minulostí Andrij Škil odjel před trestním stíháním z Ukrajiny do Česka, kde bude možná žádat o politický azyl. Uvedla to ukrajinská agentura Unian s odkazem na zpravodajský web zn.ua. Protože v letošních volbách nedosáhl na poslanecký mandát a ztratil imunitu, mohou ho ukrajinské úřady znovu po deseti letech trestně stíhat.

Škil se více než před jedenácti lety zapojil do násilných protestních akcí proti tehdejšímu prezidentu Kučmovi pod názvem „Ukrajina bez Kučmy“. Sám toho času ještě předsedal radikální ultranacionalistické straně Ukrajinské národní shromáždění a v březnu 2001 byl zatčen. Ve vazební věznici strávil rok a vyšel poté, co byl v roce 2002 za Blok Julie Tymošenkové zvolen do parlamentu. Mladického radikalismu se zřekl.

Letos se na kandidátce opoziční Vlasti (Baťkyvščiny), kterou rovněž vede expremiérka Tymošenková, do parlamentu nedostal. Na Ukrajině mu údajně zabavili část majetku. Nyní pobývá v Česku, kde možná požádá i o politický azyl, napsala o tom ukrajinská agentura Unian. „Všechno závisí na postoji Ukrajiny, pokud půjdou směrem, kterým jdou nyní, budu uvažovat i o takové možnosti,“ odpověděl ukrajinskému zpravodajskému webu zn.ua na otázku, zda bude žádat o azyl.

V lednu ČR udělila politický azyl Oleksandru Tymošenkovi, manželovi někdejší premiérky, která je uvězněná za údajné zneužití pravomocí premiérky při podpisu státních smluv na dodávky surovin z Ruska. Politický azyl v Česku získal loni v únoru i bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který je na Ukrajině obviněn ze zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video