Dohoda v Praze: ANO obsadí primátorský post | E15.cz

Dohoda v Praze: ANO obsadí primátorský post

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a kandidátka na pražskou primátorku Adriana Krnáčová
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a kandidátka na pražskou primátorku Adriana Krnáčová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hnutí ANO bude mít v jedenáctičlenné pražské radě pět míst a obsadí post primátora. ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) budou mít po třech radních. Resorty si strany zatím nerozdělily. O programovém prohlášení budou ještě jednat zastupitelské kluby všech tří stran. Vyjednávací týmy se sejdou znovu ve čtvrtek. Lídr ČSSD Miloslav Ludvík České televizi potvrdil, že jedinou kandidátkou na primátorský post je Adriana Krnáčová.

Na obsazení resortů v radě přijde čas později. „Musíme nejdříve dopracovat programovou shodu a rozdělit ji podle jednotlivých resortů. Teprve pak se můžeme bavit o rozdělení těch resortů. Ještě je na to příliš brzy,“ řekl předseda pražské SZ a lídr Trojkoalice Petr Štěpánek.

Na čtvrtečním jednání chtějí zapracovat připomínky klubů a mělo by se už jednat i o rozdělení kompetencí v radě. „Dohodnout se za dva dny mi přijde skoro až neseriózní. Je lepší prodiskutovat věci teď, než potom někde jinde,“ řekl novinářům k protahujícím se jednáním Miloslav Ludvík (ČSSD). Příští týden si vyjednavači podle Adriany Krnáčové (ANO) chtějí nechat volnější, pak budou naplánovaná další jednání.

Kdo budou členové ve vedení města?

V minulosti několik členů vyjednávacích týmů již ve vedení města zasedlo. Po volbách v roce 2010 byli radními ve společné koalici s ODS členové vyjednávacího týmu ČSSD Petr Dolínek a Karel Březina. Dolínek měl na starosti sociální oblast, Březina dopravu. V kuloárech se spekuluje, že právě tyto posty by mohli socialisté znovu obsadit. Možnému budoucímu radnímu pro dopravu Březinovi přitom hrozí, že bude pravomocně odsouzen za podvod na pražském dopravním podniku. Soud je naplánován na 29. října.

Také Štěpánek seděl ve vedení města, a to v letech 2006 až 2009, kdy byl radním pro životní prostředí v radě bývalého primátora Pavla Béma (ODS).

Některé body programového prohlášení jsou již dohodnuty

Zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice se již domluvili na některých bodech programového prohlášení. Shodli se například na stavbě metra D či zlevnění roční jízdenky na MHD. Domluvili se i na nulové toleranci hazardu v Praze a na přísnější ochraně nezastavěných území. Jaké požadavky ta která strana v rámci jednání uplatnila, nechtěli prozradit.

O možné koalici začala vyjednávat i dosud vládnoucí TOP 09, která skončila ve volbách na druhém místě. Ta nabídla vytvoření koalice sociálním demokratům s tím, že post primátora by patřil lídru ČSSD a řediteli nemocnice v Motole Miloslavu Ludvíkovi. Ten nabídku odmítl. „Hnutí ANO má právo první noci, s TOP 09 není o čem jednat. Tady se musí respektovat výsledek voleb,“ řekl Ludvík.

Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ní s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech má Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice by měla v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

:

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video