Dostálová: O Babišově střetu zájmů může rozhodnout až soud

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády. (19.10.2020)

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády. (19.10.2020) Zdroj: Úřad vlády ČR

Česká republika se závěry unijního auditu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) nesouhlasí a hledá způsob, jak ho projednat soudně. „Stojí  proti sobě dva právní názory, mezi kterými by měl rozhodnout jedině nezávislý soud," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Úřady podle ní analyzují možné kroky, které by k získání soudního rozhodnutí vedly. Audit jako takový u Soudního dvora Evropské unie podle kabinetu napadnout nelze.

Evropská komise v pátek zveřejnila závěrečnou auditní zprávu, která konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože spolurozhoduje o směřování unijních peněz a současně ovládá Agrofert. Dostálová v pondělí uvedla, že komise se v auditu opřela zejména o český zákon a dospěla k výkladu, s kterým české orgány nesouhlasí. „Zastávají právní názor opřený o argumenty zaslané Evropské komisi, že k porušení předpisů nedošlo,“ konstatovala ministryně.

Mluvčí Evropské komise uvedl, že Česko nemusí na základě auditu vracet Evropské unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení žádných dotací, které byly předmětem auditu. „Závěrečná zpráva ani navazující korespondence neobsahuje žádné korekce. Tedy ČR nemusí vracet žádné dotace zpět do Bruselu. Kdo tvrdí opak, tak se mýlí,“ doplnila Dostálová.

Ze závěrečných dokumentů si podle ní každý může o odlišných právních pozicích obou stran „udělat obrázek“. „Česká argumentace vychází z odborně právní argumentace bez ohledu na to, koho se podstata právního sporu týká. Reakce připravují odborníci několika resortů, kteří se zaměřují na odbornou, primárně právní stránku věci,“ dodala.

Komise by měla posuzovat fungování českých řídicích a kontrolních systémů dotací podle evropského právního rámce. „To je finanční nařízení EU, to však definuje střet zájmů velmi obecně,“ uvedla šéfka ministerstva pro místní rozvoj. EK se opřela o svůj výklad českého zákona o střetu zájmů, se kterým však české orgány nesouhlasí. „K porušení předpisů nedošlo, což je také důvod, proč analyzují možné právní kroky, které by vedly k získání soudního rozhodnutí,“ dodala.

Z judikatury evropského soudu však vyplývá, že audit napadnout žalobou pro neplatnost není možné. „Neboť sám o sobě nezakládá právní účinky a nelze ho považovat za konečný,“ uvedla Dostálová. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dodala, že úřady proto hledají jinou cestu, jak se u soudu bránit. „Základem je, že musí existovat nějaké rozhodnutí EK nebo evropských orgánů, které bychom mohli napadnout,“ vysvětlila.