Důvěra v českou ekonomiku v květnu ještě více poklesla | E15.cz

Důvěra v českou ekonomiku v květnu ještě více poklesla

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celková důvěra v domácí ekonomiku se v květnu opět snížila. Souhrnný indikátor důvěry se ve srovnání s dubnem snížil o 1,6 bodu. Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku mírně zvýšila jen v obchodě, ve stavebnictví, ve vybraných službách a v průmyslu klesla.

Důvěra spotřebitelů se rovněž snížila. Meziročně je souhrnný indikátor důvěry nižší, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Indikátor spotřebitelské důvěry se v květnu meziměsíčně snížil a i v meziročním srovnání je stále nižší. „Ze šetření mezi spotřebiteli v květnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců zvýšily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace i ze zhoršení jejich vlastní finanční situace,“ oznámil ČSÚ. Nepatrně se snížil také podíl těch, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti. Úmysl spořit se snížil také. Respondenti se i nadále obávají růstu cen.

V průmyslu se v květnu hodnocení současné celkové ekonomické situace snížilo, stejně jako hodnocení současné celkové a zahraniční poptávky. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů nezměnily. Firmy očekávají pro příští tři měsíce nepatrný pokles tempa výrobní činnosti a také tempa zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou nižší než v dubnu. Celkově se důvěra v průmyslu oproti minulému měsíci snížila, meziročně je také nižší.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.