Eurozónu letos čeká propad, celá EU bude stagnovat | E15.cz

Eurozónu letos čeká propad, celá EU bude stagnovat

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hospodářství eurozóny letos čeká propad o 0,3 procenta, zatímco ekonomika celé Evropské unie bude stagnovat, uvádí to Evropská komise ve své nejnovější makroekonomické prognóze. V příštím roce by ale hrubý domácí produkt měl opět začít růst - v eurozóně o jedno procento a v EU o 1,3 procenta.

„Oživení je v dohledu, ale ekonomická situace zůstává stále křehká,“ řekl eurokomisař pro měnové a hospodářské záležitosti Olli Rehn. Mezi evropskými státy podle něj existují velmi výrazné rozdíly.

Výsledky hospodářství EU i eurozóny táhnou dolů hlavně Řecko, kde komise letos očekává propad ekonomiky o 4,7 procenta, a další země jižní ekonomiky bojující s recesí.

Portugalsku Brusel předpovídá pokles o 3,3 procenta, Kypru 0,8 procenta, Itálie o 1,4 procenta. Španělsko, na které se nyní kvůli jeho potížím upírají zraky politiků i expertů v obavách, aby se nestalo další obětí dluhové krize, podle komise čeká letos propad ekonomiky o 1,8 procenta.

Pokles hospodářství ale čeká i Nizozemsko (-0,9 procenta), Slovinsko (-1,4 procenta) a také jednu z nečlenských zemí eurozóny - Maďarsko (-0,3 procenta. Česká ekonomika by měla letos stagnovat, což je mezi deseti státy EU, které nejsou součástí eurozóny, druhý nejhorší výsledek právě po Maďarsku.

Stagnace čeká i Česko

Stagnovat podle Evropské komise bude i Česko. Potvrdila svůj únorový předběžný odhad, podle něhož se české hospodářství vrátí k růstu v příštím roce, kdy by mělo posílit o 1,5 procenta HDP.

Brusel je ve své prognóze pro letošek o něco pesimističtější než české ministerstvo financí. To podle dubnového výhledu počítá pro letošek s mírným růstem ekonomiky o 0,2 procenta. Naopak pro příští rok český úřad odhad vývoje hospodářství v dubnu zhoršil z lednových 1,6 na 1,3 procenta, zatímco EK odhad proti únoru zlepšila z 1,3 na 1,5 procenta.

„Slabá domácí poptávka a pomalý růst exportního trhu budou pravděpodobně tvarovat ekonomické prostředí (v ČR) v roce 2012,“ píše v prognóze EK. „Kvůli křehkosti poptávky a tlakům, jimž čelí některé nadnárodní společnosti v jejich domovských trzích, firmy budou i nadále opatrné na investice,“ dodala komise.

Česká ekonomika je závislá na eurozóně

Výkon české ekonomiky je do značné míry závislý na tom, jak se bude dařit zemím eurozóny, což je hlavní odbytiště české silně proexportně orientované ekonomiky. Pro unijní země platící eurem EK očekává hospodářský propad 0,3 procenta. V celé EU by měla ekonomika stejně jako v ČR stagnovat.

Inflaci pro letošek komise v Česku vidí na 3,3 procenta proti 2,1 procenta v loňském roce. Míra nezaměstnanosti podle metodiky EU stoupne z loňských 6,7 procenta na letošních 7,2 procenta, což je úroveň, na které by měla zůstat i v roce 2013. Schodek veřejných rozpočtů by měl letos podle EK klesnout z loňských 3,1 procenta HDP na 2,9 procenta. V roce 2013 by mělo následovat další snížení na 2,6 procenta.

Rozpočtové odhady jsou ale předmětem dvou hlavních rizik. Jeden je spojen se spolufinancováním projektů z evropských fondů, uvedla EK. Platby z fondů byly dočasně zmraženy kvůli problémům, takže nelze vyloučit, že některé už běžící projekty budou muset být financovány jen z národních zdrojů. Druhým rizikovým faktorem podle EK představují dopady případného majetkového vyrovnání s církvemi, o němž se nyní v ČR diskutuje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video