Exekutor Vrána tvrdí, že zatím nemůže předat spisy svému nástupci | E15.cz

Exekutor Vrána tvrdí, že zatím nemůže předat spisy svému nástupci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Vladimir Skarda, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předání Exekutorského úřadu Přerov (EÚP), v jehož čele dnes skončí soudní exekutor Tomáš Vrána, se zkomplikovalo. Vrána tvrdí, že zatím nemohl připravit spisy a registry k předání svému nástupci Lukáši Jíchovi, protože mu je odepřen přístup do sídla EÚP. Jícha, který se funkce ujme v pátek, Vránovo tvrzení odmítl jako nepravdivé a oponuje, že předání dokumentace nic nebrání. Provoz EÚP je podle Jíchy zajištěn.

Závěr Vránova úřadování ve vedení EÚP před dvěma týdny doprovázely neshody pracovníků, kvůli nimž v sídle úřadu zasahovala policie. „Vzhledem k tomu, že spisy, registry a zajištěnými věcmi nedisponuji, nemohu objektivně splnit svoji povinnost (zajistit jejich předání nástupci Jíchovi), než se mi podaří této dispozice domoci soudní cestou,“ napsal Vrána vedení Exekutorské komory ČR a ministerstvu spravedlnosti.

Vrána prý stále nedostal od Jíchy informaci o tom, zda má zájem o koupi majetku a převzetí zaměstnanců či pronajatých prostor EÚP. Vrána také uvedl, že 200 pracovníků EÚP proto zůstává jeho zaměstnanci. Od pátku se už podle něj nedostanou k exekučním spisům, které budou mít k dispozici pouze Jíchovi pracovníci. Vrána zároveň upozornil, že před nástupem nového exekutora chtěl zkontrolovat účetnictví a exekuční spisy, avšak nebylo mu to umožněno. Podle Vrány bude proto nutné prověřit, zda se spisy v době jeho nepřítomnosti nebylo manipulováno.

Vzhledem k tomu, že spisy, registry a zajištěnými věcmi nedisponuji, nemohu objektivně splnit svoji povinnost (zajistit jejich předání nástupci Jíchovi), než se mi podaří této dispozice domoci soudní cestou

Jícha uvedl, že Vrána od poloviny března se svými zaměstnanci nekomunikuje a do sídla úřadu se přes opakované výzvy nedostavil. „Z tohoto důvodu zajišťuje vedení úřadu od 18. března soudní exekutor René Mohyla, který je Vránovým ustanoveným zákonným zástupcem. Mohyla rovněž připravil exekuční spisy k předání tak, aby k němu mohlo dojít v pátek 1. dubna,“ uvedl Jícha. Dodal, že má právo pronajaté prostory od dubna využívat, protože nájemní právo Vrány zaniklo. Zároveň ubezpečil, že chod EÚP je od pátku provozně i personálně zajištěn.

Jícha před dvěma týdny Vránu obvinil ze zpronevěry zhruba 3,4 milionu korun a podal kvůli tomu trestní oznámení. „Máme velmi závažné a fakty podložené podezření, že snaha vyvést zhruba 300 milionů Kč mimo dispozici exekutorského úřadu je jedním z hlavních cílů organizovaného a dobře připraveného nájezdu na exekutorský úřad,“ uvedl tehdy Jícha. Mimořádná kontrola v EÚP, kterou kvůli sporům jeho zaměstnanců s Vránou provedli pracovníci ministerstva spravedlnosti a Exekutorské komory, našla pochybení týkající se například etického kodexu. Provoz úřadu ale podle komory spory narušily.

Jíchu vybrala výběrová komise, ve které usedli soudní exekutoři, soudci a zaměstnanci ministerstva spravedlnosti. Vrána stál v čele EÚP od roku 2001. O odvolání Vrány usiloval ministr Robert Pelikán, který na exekutora loni kvůli stížnostem podal kárnou žalobu. EÚP zahájil činnost v roce 2001. Zaměstnává dvě stovky lidí a ročně řeší 60.000 nových exekucí. Roční obrat EÚP činí bezmála dvě miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video