Exministr školství Dobeš nastoupil do vedení fotbalové Příbrami | E15.cz

Exministr školství Dobeš nastoupil do vedení fotbalové Příbrami

Josef Dobeš
Josef Dobeš
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý ministr školství Josef Dobeš se stal členem nejužšího vedení příbramského fotbalového klubu. Hlavní náplní Dobešovy práce bude zajištění chodu nově vznikající mládežnické akademie, která by měla odstartovat svoji činnost od příštího školního roku. Příbramský klub dnes Dobeše jako novou "posilu" do funkcionářského týmu představil na tiskové konferenci.

„Pro nás je velkou ctí, že jsme získali člověka se zkušenostmi z vrcholných politických funkcí. Známe se dlouho, dohodli jsme se za pár minut. Pepu (Dobeše) projekt akademie velmi oslovil,“ uvedl generální ředitel příbramského klubu Petr Větrovský.

Pro Dobeše je výzvou, aby právě v Příbrami vznikla první ryze fotbalová akademie na české půdě i s posvěcením FAČR. „Rádi bychom u nás vytvořili pilotní projekt, který by od asociace získal status akademie a mohl by být modelem pro ostatní kluby. Naším vzorem jsou třeba akademie, které fungují v Hamburku nebo Ajaxu Amsterodam, kam už příbramští mládežničtí trenéři vyrazili na stáže,“ uvedl Dobeš.

Podílení se na zřízení akademie prý bude jeho parketou. „Je to přesně to, co jsem nějakou dobu dělal a s čím souzním. Líbí se mi spojení výchovy dětí se sportovním rozvojem a jejich vzděláním. Úkolem naší akademie nebude jen starost o mladého fotbalistu jako takového. Stejně velký důraz se bude klást na studijní prospěch a celkové vystupování i mimo půdu akademie,“ nastínil Dobeš.

Jaroslav Starka (foto E15) Autor: E15
Majitelem příbramského klubu je Jaroslav Starka

Příbramští si chtějí vzít příklad třeba také z Chomutova, který zase praktikuje podobně zaměřenou hokejovou akademii. Těch je na českém území už jedenáct, fotbalové akademie s oficiálním posvěcením tuzemské asociace a ministerstva školství, které by mohlo přispívat na jejich provoz, zatím neexistují. Byť například Slovácko či Hradec Králové podobný projekt už také před lety spustily, ale znovu „jen“ na vlastní pěst.

Příbramští chtějí adepty do akademie nalákat už od příštího školního roku. „Do konce letošního kalendářního roku bychom projekt chtěli mít zpracovaný tak, abychom zájemcům či rodičům mohli nabídnout veškeré ucelené informace,“ řekl Dobeš. Příbramský klub slibuje, že členům své akademie zajistí veškerý servis a zázemí.

Studium má zajistit místní 3. základní škola a na středoškolské úrovni pak gymnázium, průmyslová škola a integrovaná hotelová škola. „Naše představa je taková, že by na těchto školách naši hráči měli posílené hodiny tělesné výchovy, na nichž by se podíleli i naši kluboví trenéři. Mladí hráči by jen díky tomu měli třeba o osm hodin fotbalového tréninku v týdnu navíc, což by bylo vynikající. A nepochybně by se celkově zvýšila i úroveň tělesné výchovy v jednotlivých školách,“ řekl Dobeš.

Akademie má fungovat na bázi internátního režimu. „Počítám, že vznik akademie vyjde na sumu pohybující se v řádech milionů korun. Záleží, co všechno budeme muset vybudovat,“ uvedl Větrovský.

Dobeš se kromě práce v Příbrami chce souběžně věnovat i praxi v psychologii, kterou vystudoval. „Pokud bude zájem, jsem v tomto ohledu plně k dispozici také všem příbramským fotbalistům. Od mládeže, přes akademii až třeba po ligový tým,“ vzkázal Dobeš.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video