Fiala zastavil kritizovanou reformu financování škol | E15.cz

Fiala zastavil kritizovanou reformu financování škol

počítačová výuka ve škole, ilustrační foto
počítačová výuka ve škole, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový ministr školství Petr Fiala zastavil kritizovanou reformu financování škol podle naplněnosti tříd. Čeká se na návrh rozpočtu pro příští dva roky, pak budou úředníci vymýšlet nové varianty rozdělování peněz. Nově by školy mohly dostávat jednotný příspěvek na každého žáka plus paušál. Kdyby byl zachován původní návrh, ohrozilo by to existenci řady škol v malých obcích.

„Po domluvě s panem ministrem jsme rozhodli, že zastavíme reformu systému financování regionálního školství do doby vyřešení rozpočtu 2013, 2014,“ uvedl Němec. Chystané změny také prý začnou platit nejdřív od ledna 2014, přičemž dřív se plánoval start reformy už od příštího roku.

Původní plán exministra Josefa Dobeše počítal s tím, že by školy dostávaly peníze podle naplněnosti tříd. To by vedlo ke slučování, případně rušení poloprázdných škol, které jsou drahé na provoz. Školy i zřizovatelé ale nápad kritizovali, ohrozil by prý existenci až 70 procent škol, hlavně v malých obcích. Petici proti reformě podepsalo 62 500 lidí.

Ministerstvo proto připravilo měkčí variantu. „Jde v podstatě o to, že ten normativ (na žáka) bude jednotný pro ten daný stupeň školy v rámci České republiky s tím, že paušál na školu zase bude nějakým způsobem zohledňovat buď velikost školy, lokalitu, celou řadu dalších parametrů,“ vysvětlil Němec.

Nyní podle náměstka dochází k tomu, že větší škola s dostatkem žáků dostává ročně „na hlavu“ 22 tisíc korun, kdežto poloprázdnou školu si obec nebo kraj dofinancovává, a dostává tak třeba 30 tisíc korun. Jednotná částka by prý byla spravedlivější.

Propočty, kolika škol by se nové opatření dotklo, zatím nechce ministerstvo zveřejňovat. Jedná se zatím o pracovní návrh a konkrétní opatření chtějí úředníci formulovat, až budou znát rozpočet na příští roky. „Tam bude muset dojít asi k nějaké radikální změně něčeho, nevím zatím čeho, pokud rozpočet bude v té podobě tak, jak je teďka představován,“ dodal Němec s tím, že podle posledních návrhů se počítá s dalším snížením peněz pro školství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.