Fischer nepřímo podpořil Zemana, Schwarzenberga chválí výzva osobností | E15.cz

Fischer nepřímo podpořil Zemana, Schwarzenberga chválí výzva osobností

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg
• 
ZDROJ: ctk

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer dnes nepřímo podpořil kandidaturu Miloše Zemana (SPOZ). V prohlášení uvedl, že na Pražský hrad nemůže z několika důvodů podpořit ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Vadí mu třeba, že podle něj místopředseda vlády v předvolební kampani srovnal někdejšího prezidenta Edvarda Beneše s válečnými zločinci. Schwarzenberga naopak podpořila další vlna osobností z kulturní a akademické sféry.

Schwarzenberg podle Fischera podkopává mezinárodní postavení Česka a poškozuje její jméno. Zeman má jasné a dlouhodobě známé názory, uvedl také Fischer a dodal, že on volit půjde.

Schwarzenberga prý Fischerovo prohlášení nepřekvapilo. „Tak, jak jsem s ním mluvil, měl jsem dojem, že jeho sympatie jsou na druhé straně,“ řekl rádiu Impuls. Schwarzenberg ale také poznamenal, že celá Fischerova kampaň byla postavena na volání po změně politiky, nyní podpořil opak. „Jan Fischer podpořil údržbu systému místo změny,“ dodal.

Fischer uvedl, že Miloše Zemana zná přes třicet let a v mnoha věcech s ním nesouhlasí. Oceňuje prý ale, že Zeman získal vysoký počet podpisů pro svou kandidaturu. „Jde také o kandidáta, jehož názory jsou jasné, dlouhodobě známé a který se nebojí nést za působení ve vládě svou kůži na trh,“ napsal Fischer o expremiérovi a někdejším šéfovi ČSSD.

Před prvním kolem volby přitom Fischer dával najevo, že ze soupeřů mu je Schwarzenberg bližší. „To ale bylo v nějaké situaci, to bylo v době, kdy jsem mohl počítat, že budu pro druhé kolo potřebovat i hlasy jeho voličů. Situace se ale změnila. Já si to vážně musím rozmyslet,“ reagoval nedávno pro deník Dnes na otázku, koho podpoří ve druhém kole.

Fischerovi se nelíbí, že se okolí předsedy TOP 09 zaštiťuje jménem exprezidenta Václava Havla. Podle Fischera by totiž Havel nikdy nesouhlasil s hrubým tlakem na nezávislé kandidáty, aby odstoupili ve Schwarzenbergův prospěch. Schwarzenberg dělal Havlovi počátkem devadesátých let kancléře, byli přátelé. Na Schwarzenbergovi Fischerovi také vadí „schizofrenie“, kdy předseda TOP 09 zůstává až do konce prezidentské kampaně ve vládě, ale přitom se údajně distancuje od řady jejích zásadních rozhodnutí.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg (čtk) Autor: ctk

Schwarzenberg sdružuje, nerozděluje, tvrdí výzva jeho příznivců

Dvě desítky osobností se dnes naopak rozhodly podpořit Karla Schwarzenberga. Podle nich osobnost, která by jako hlava státu občany sdružovala, nikoliv rozdělovala. Mezi autory tzv. Druhé výzvy tříkrálové jsou mimo jiné sociolog Ivan Gabal, hudebník Michael Kocáb či někdejší politici Jan Ruml a Fedor Gál. Schwarzenberga dnes podpořily také skupiny podnikatelů, vědců a duchovních.

„Volíme již třetího prezidenta svobodné České republiky, která potřebuje více hospodáře než ekonoma, více zdvořilého gentlemana než ironického samotáře,“ stojí ve výzvě, kterou přečetl někdejší mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček.

„Chceme státníka, který by českou společnost opět a znovu stmelil a Českou republiku budoval jako vlast všech, kdo v ní žijí, ať již se jim daří lépe nebo hůře. Zvolme proto této zemi státníka a nejen politika. Zvolme Karla Schwarzenberga.“ Výzvu dnes spolu se čtveřicí iniciátorů představili například herec a scenárista Zdeněk Svěrák, textař Michal Horáček, senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, někdejší předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová, psycholog Slavomil Hubálek nebo bratr exprezidenta Havla Ivan.

Před prvním kolem prezidentské volby se přes 500 osobností - včetně režiséra Miloše Formana, herce Jan Třísky nebo olympioničky Věry Čáslavské - podepsalo pod dokument Výzva tříkrálová za zvolení Schwarzenberga.

Své důvody, proč podporují Schwarzenberga, představily i jednotlivé osobnosti. Zdeněk Svěrák se prý díky svým zkušenostem naučil rozpoznávat lišáky. „Lišáci jsou jedinci opatřeni chytrostí a bystrým úsudkem dravců. Lišák se na vás usmívá i vás obveselí, ale vy jako zajíc nevíte, jestli vás má rád jako bytost, nebo jako pochoutku. My hlodavci bychom si měli na lišáky dát pozor,“ uvedl ve zřejmé narážce na Miloše Zemana.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg Autor: ctk

Schwarzenberga podpořil i Babiš nebo Jančura

Svou podporu Schwarzenbergovi vyjádřila dnes také skupina asi deseti známých podnikatelů, včetně Andreje Babiše ze skupiny Agrofert Holding, Radima Jančury ze Student Agency a Vladimíra Kováře z Unicorn Group. Podnikatelé jsou přesvědčeni o tom, že Schwarzenberg zaručuje „skutečnou změnu, skutečný boj proti byrokracii a korupci a naději jak pro podnikatele, tak všechny další občany České republiky,“ stojí ve výzvě iniciované neúspěšným prezidentským kandidátem Vladimírem Dlouhým a Stanislavem Bernardem z pivovaru Bernard.

Za současného ministra zahraničí se v dalších výzvách postavilo i 25 předních vědců, lékařů a vysokoškolských učitelů, jakož i více než tři desítky duchovních. Výzvou „Vinaři volí Karla“ jej podpořilo i 35 vinařství z Čech a Moravy. Svérázným klipem „Rodiče věří Karlovi“ se pro Schwarzenberga vyslovili herec Ivan Trojan, bývalý olympionik a nynější lékař Lukáš Pollert nebo herečka Jitka Čvančarová.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg (čtk) Autor: ctk

Odbory mají blíž k Zemanovi

Pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) je Karel Schwarzenberg, který je místopředsedou vlády, jako prezidentský kandidát nepřijatelný. Popřela by tak prý smysl všech svých protestů proti vládním reformám. Odbory prakticky doporučily volit na Hrad Miloše Zemana, přihlásil se k jejich plánu pro Česko. Na tiskové konferenci dnes stanovisko centrály přednesl její předák Jaroslav Zavadil.

Podle Zavadila mají „plusy i minusy“ oba kandidáti, při rozhodování odborářů ale převážila Schwarzenbergova nynější politická role. Předák míní, že by jako dosavadní ministr zahraničí a šéf vládní TOP 09 i jako prezident dál podporoval zákony, které by vládní koalice v parlamentu schválila.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video