Gripeny: Švédové nabídli nižší cenu, rozhodne až nová vláda | E15.cz

Gripeny: Švédové nabídli nižší cenu, rozhodne až nová vláda

Gripeny: Švédové nabídli nižší cenu, rozhodne až nová vláda
Gripen
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Švédská nabídka na prodloužení pronájmu gripenů je ekonomicky výhodnější než současná smlouva, uvedl ministr obrany Vlastimil Picek. Nový kontrakt podle něj bude na dobu delší než 10 let, jak ale upozornil premiér Jiří Rusnok, konečné rozhodnutí bude až na vládě, která vzejde z předčasných voleb.

Podle premiéra Jiřího Rusnoka nyní Švédové čekají na českou odpověď. Konečné rozhodnutí bude ale na vládě, která vzejde z předčasných voleb. Smlouva by mohla být podepsána na přelomu roku, uvedl Rusnok. Podle velitele čáslavské letecké základny Petra Hromka by bylo lepší, kdyby tam letouny gripen zůstaly.

Petr Hromek z čáslavské letecké základny, která je jednou z hlavních bojových složek vzdušných sil české armády, by další pronájem gripenů uvítala. „Určitě by bylo pro základnu lepší, kdyby tady letouny JAS-39 Gripen zůstaly, vzhledem k tomu, že už je umíme obsluhovat, známe jejich problémy a přeškolení na nový typ by bylo složité, ekonomicky náročné a časově hodně zdlouhavé,“ řekl velitel základny.

Podle premiéra musí nová smlouva zajistit pokračování provozu gripenů na stejné úrovni, jako tomu bylo dosud. Stíhací piloti jsou s nadzvukovými stíhačkami spokojeni, podotkl. „Vyjednávání jsou ve velmi pokročilém stádiu. V podstatě je míček na naší straně a Švédové čekají na definitivní odpověď na nabídku, kterou učinili v minulých měsících,“ řekl Rusnok. Picek uvedl, že materiál na prodloužení pronájmu strojů je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Vláda se jím bude zabývat v nejbližších týdnech.

Rusnokův úřednický kabinet nezískal důvěru Poslanecké sněmovny a vládne v demisi. „Pravděpodobně to vlastní rozhodnutí provede až příští vláda, ale tato vláda vytvoří maximální podmínky k tomu, aby to rozhodování následující vlády bylo opravdu jednoduché,“ řekl Picek. Podle Runskoka mají Švédové pro situaci v Česku pochopení. Předseda vlády v demisi nedávno uvedl, že prodloužení smlouvy na pronájem gripenů podepíše pouze v případě, že by otálení vedlo ke zhoršení podmínek pro Českou republiku.

Původní desetiletý pronájem nadzvukových stíhaček se blíží ke konci. Smlouvu o pronájmu 14 letadel na deset let, který přijde na 20 miliard korun, podepsali zástupci armády v červnu 2004. První gripeny přiletěly v dubnu 2005.

Vojenští piloti jsou se skandinávskými stroji spokojení. Takzvaná tygří letka s nimi před několika lety vyhrála soutěž podobně zaměřených jednotek v rámci Severoatlantické aliance.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!