Hašek bude radit Zemanovi ohledně regionálního rozvoje | e15.cz

Hašek bude radit Zemanovi ohledně regionálního rozvoje

Hejtman Michal Hašek
Hejtman Michal Hašek
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: David Sedlecky; WikimediaCommons

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novým poradcem prezidenta Miloše Zemana pro regionální rozvoj se stane jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Prezident ho funkcí obdaří za to, že kraj hospodaří s přebytkem a našel stovky milionů korun navíc na investice v příštím roce.

„Jsem rád, že můj přítel Michal Hašek považuje Jihomoravský kraj za nejúspěšnější. Je pravdou, že mi to říkají i ostatní hejtmani. Kraj ale máme hodnotit podle reálných výsledků. Mezi nimi spatřuji nejen dvousetmilionový přebytek v rozpočtu, ale také dalších 400 milionů na investiční výstavbu,“ sdělil Zeman.

„Aby mé blahopřání k úspěchu nebylo formální, rozhodl jsem se Michala Haška jmenovat svým poradcem pro regionální rozvoj. Lepší osobu na toto téma nelze najít,“ dodal Zeman.

Letos hospodařil Jihomoravský kraj s rozpočtem 5,9 miliardy korun, z toho 900 milionů bylo určeno na investice. Rozpočet na příští rok ještě schválen nebyl, Hašek ale už oznámil, že na investice bude určeno přes 1,1 miliardy korun. Investiční prostředky budou směřovat především na dopravu, školství, zdravotnictví a sociální oblasti.

Lánský puč

Podle Zemana nejsou všechny kraje tak úspěšné. „Kraj, který rozdává peníze jen na sociální dávky, může být krátkodobě populární, pokud za ním ale nic nezůstane v podobě investic, popularita časem opadne,“ vysvětlil Zeman, který se seznámil s jihomoravskými projekty v dopravě, ale také například v sociální oblasti.

Blízký vztah Miloše Zemana a Michala Haška je známý. Loni po sněmovních volbách byl Hašek jedním z účastníků tajné schůzky s prezidentem v Lánech, po které následovala výzva předsedovi ČSSD Bohuslavovi Sobotkovi, aby rezignoval. Účastníci schůzky v čele s Haškem nejprve schůzku zapírali, nakonec ji ale přiznali. Následně opustili funkce v předsednictvu strany, Sobotka naopak rezignovat odmítl a stal se předsedou vlády.

Červená karta v Brně

Zeman také v pondělí v rámci třídenní návštěvy jižní Moravy navštívil Univerzitu obrany v Brně, kde mu zhruba 150 lidí vystavilo červenou kartu, čímž vyjádřili nesouhlas s jeho názory a postoji.

Protestní shromáždění se chystá také v Blansku, kde bude prezident odpoledne. Navštíví tam výrobce vodních elektráren ČKD Blansko Holding a následně se setká s obyvateli Blanska na centrálním náměstí Republiky.

V úterý hlava státu navštíví Židlochovice na Brněnsku, Lednici na Břeclavsku a zúčastní se vyhlašování krajských cen v Mikulově. Ve středu stráví den v Boskovicích, kde se podívá do dětské léčebny a setká se s představiteli města a občany.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery