Havlův tajemník: prezident nerad létal, pojmenujte po něm divadlo či školu | E15.cz

Havlův tajemník: prezident nerad létal, pojmenujte po něm divadlo či školu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někdejší osobní tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel nesouhlasí s výzvou, aby po zesnulém prezidentovi bylo pojmenováno pražské letiště v Ruzyni. Havel podle něj nesnášel lety letadlem, letiště je navíc komerční záležitostí. Bývalý prezidentův spolupracovník proto navrhuje, aby Havlovo jméno nesla některá z kulturních nebo vzdělávacích institucí.

S návrhem přejmenovat ruzyňské letiště na letiště Václava Havla přišel režisér a producent Fero Fenič. K výzvě se na internetu připojilo již zhruba 60 tisíc lidí, mimo jiné řada osobností kulturního a veřejného života. Ani Havlova rodina nemá podle dřívějšího Feničova vyjádření k návrhu výhrady, jeho bratr Ivan Havel se ženou text výzvy podpořili i podpisem.

Hanzel podle svých slov nepochybuje o tom, že je nápad veden čistými úmysly a snahou připomenout Havlův význam pro české novodobé dějiny. Vadí mu však, že přestože je letiště vstupní branou do země, je i komerční záležitostí. „Už toto je prvek v rozporu s povahou VH,“ uvedl bývalý prezidentův tajemník. Dodal, že se Havel nikdy nezbavil odporu k létání, pocit v něm prý naopak lety stále sílil. „Byl v tom věčný rozpor: Václav rád cestoval a poznával nové země, ale měl vždy potíž s cestováním letadlem. Nakonec ji pokaždé překonal svou obdivuhodně silnou vůlí,“ napsal Hanzel.

Havlovo jméno by podle Hanzela měly nést spíše divadlo, škola, knihovna, univerzita nebo koncertní sál. Pro instituci by to pak byl závazek, že bude působit v prezidentově duchu a podle jeho myšlenek. „Bylo by to neskonale důstojnější a smysluplnější nežli přejmenování letiště,“ uvedl někdejší Havlův spolupracovník.

Signatáři petice za letiště Václava Havla se obracejí na parlament a kompetentní státní orgány. Uvádějí, že si bývalý prezident zaslouží poctu, která nebude jen formálním uznáním, ale konkrétním odrazem jeho boje za svobodu. Pod textem výzvy jsou mimo jiné jména herců Jiřího Bartošky a Jiřího Lábuse, moderátora Marka Ebena, scenáristy Zdeňka Svěráka, režisérů Břetislava Rychlíka, Viktora Polesného, Heleny Třeštíkové a Olgy Sommerové, zpěvaček Marty Kubišové a Hany Hegerové, sportovkyně Věry Čáslavské, sochaře Davida Černého a dirigenta Libora Peška.

Ve světě nese jméno významných státníků řada letišť. Tím nejznámějším je asi letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho v New Yorku. Toto jméno dostalo již 24. prosince 1963, tedy zhruba měsíc po Kennedyho smrti.

Bývalý československý a český prezident Havel zemřel ve věku 75 let v neděli 18. prosince na své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku. Oficiální rozloučení s ním vyvrcholilo pátečním obřadem ve Svatovítském chrámu na Pražském hradě. Havlovi blízcí a přátelé se s ním poté rozloučili ve strašnickém krematoriu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video