Hegerovi by sloučení jeho ministerstva s Drábkovým nevadilo | E15.cz

Hegerovi by sloučení jeho ministerstva s Drábkovým nevadilo

Leoš Heger
Leoš Heger
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zvažuje sloučení svého resortu s ministerstvem práce a sociálních věcí, v jehož čele stojí jeho stranický kolega Jaromír Drábek. Heger v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny (LN) připustil, že tuto možnost navrhne premiérovi Petru Nečasovi. Nápad vznikl, když Nečas ministrům uložil, aby do konce března nalezli v resortech agendy, které by se daly zrušit.

Premiérovi se nápad líbí, podle Drábka i ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) však ke sloučení nedojde.

„V první chvíli to bylo na úrovni vtipkování mezi mnou a ministrem Drábkem. Když jsme o tom týden popřemýšleli, tak to za absurdní myšlenku nepovažuji,“ řekl Heger. Podle něj se řada témat, například zákon o dlouhodobé péči, ministerstvy prolíná, a komunikace mezi úředníky je pak náročná. Navíc v řadě zemí jsou tyto resorty spojeny.

Premiérovi se nápad zamlouvá. „Je to možné, jen by se muselo převést vyplácení důchodů třeba na ministerstvo financí,“ uvedl Nečas. Připomněl však, že původní zadání se týkalo spíše rušení agend kvůli úsporám. „Když už bychom se pohybovali na úrovni rušení ministerstev, dlouhodobě si myslím, že zbytný je resort pro místní rozvoj,“ dodal premiér.

Ministr financí Kalousek uvedl, že podpoří každý nápad, který „smysluplně sníží“ státní náklady. Společně s Drábkem se však domnívají, že ke sloučení nedojde. „V tuto chvíli to není k aktuální diskusi,“ řekl Drábek.

Jak velkou úsporu by sloučení ministerstev přineslo, neumějí experti odhadnout. Posledním zrušeným resortem bylo v roce 2007 ministerstvo informatiky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video