Hlavatý potvrdil kandidaturu do Senátu. Doplňovací volby se ale konají kvůli jeho střetu pozic | E15.cz

Hlavatý potvrdil kandidaturu do Senátu. Doplňovací volby se ale konají kvůli jeho střetu pozic

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Majitel největší české textilky Juta Dvůr Králové nad Labem Jiří Hlavatý (za ANO) potvrdil opětovnou kandidaturu do Senátu v doplňujících volbách na Trutnovsku. Senátorské křeslo sám uvolnil, když byl zvolen poslancem. Mandát v Senátu mu tak automaticky zanikl. Pokud by znovu uspěl, podle některých výkladů by mu zanikl poslanecký mandát. 

"Potvrzuji, že budu obhajovat senátorský mandát v doplňovacích volbách na Trutnovsku, které se uskuteční začátkem příštího roku. Jdu do toho s tím, že prioritou je pro mě senátorský mandát. V případě, že neuspěju, budu pokračovat v Poslanecké sněmovně," uvedl Hlavatý, který není členem ANO.

Na dotaz ČTK, jestli to není risk, kdyby se znovu rozhodl kandidovat, odpověděl: "Pokud bych z té řeky dobrovolně odešel a znovu se chtěl vrátit, pak bych to bral jako risk. To ale není můj případ," uvedl Hlavatý. O tom, že mu při zvolení poslancem zaniká mandát senátora, nevěděl.

Hlavatý kandidoval do Sněmovny jako nestraník za ANO z 18. místa kandidátky. Od voličů dostal 4859 preferenčních hlasů. V povolebních rozhovorech připustil, že nevěděl, že mu při zvolení poslancem automaticky zaniká mandát senátora. Říkal, že chtěl kandidaturou ANO podpořit a se zvolením nepočítal hlavně kvůli pracovnímu vytížení v Jutě. Stěžoval si, že mu mandát senátora zanikl automaticky a nemohl si vybrat, ve které komoře chce působit.

Podle politologa Jiřího Štefka by Hlavatý v případě získání senátorského křesla přišel o poslanecký mandát. "Pokud uspěje a stane se senátorem, poslanecký mandát mu automaticky zanikne a nastoupí za něho náhradník," řek ČTK Štefek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.